Czeka Cię pierwsze badanie USG Doppler? Nie wiesz, czy wymaga to od Ciebie specjalnego przygotowania? A może liczysz na porady, które pozwolą Ci rozwiać wszystkie wątpliwości? Mamy je dla Ciebie! W poniższym artykule podpowiadamy, jak trzeba przygotować się do USG Doppler. Zapoznaj się koniecznie z jego treścią!

Jak wygląda badanie USG Doppler?

Jeśli czeka Cię pierwsze badanie USG Doppler, to warto zacząć od ustalenia, jak ono wygląda. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego stresu i będziesz wiedział, co Cię dokładnie czeka. A więc wizyta zaczyna się od przeprowadzenia wywiadu z pacjentem. Podczas niego lekarz jest w stanie rozpoznać problem i odpowiednio przeprowadzić badanie. Następnie trzeba odsłonić obszar, który ma być badany. Lekarz na odsłonięte miejsce nakłada specjalny żel, który ułatwia przenikanie fal ultradźwiękowych i przesuwanie głowicy (wskutek zmniejszenia tarcia). Badanie rozpoczyna się od przyłożenia głowicy aparatu USG do badanego narządu i przesuwa nią po skórze, jednocześnie obserwując obraz na monitorze. Badanie takie może przypominać klasyczne badanie USG. Jednak USG dopplerowskiemu dodatkowo towarzyszy przetworzony komputerowo efekt dźwiękowy szumu płynącej krwi w tętnicach i żyłach. Zakłócenia w szumie mogą być dodatkową informacją na temat stanu układu krwionośnego. Wynik badania jest podawany pacjentowi od razu, bo specjalista już w jego trakcie może ocenić stan żył lub tętnic. Później tylko sporządza jeszcze krótki opis i uwzględnia w nim wszystkie zmiany i ich położenie. Warto zauważyć, że badanie USG Doppler jest zupełnie bezbolesne. Delikatne dociskanie głowicy może wywołać pewien dyskomfort, ale tylko wtedy, gdy w badanej okolicy występują już dolegliwości bólowe. W dodatku to całkowicie bezpieczne badanie, które może być powtarzane tak często, jak zajdzie taka konieczność. Dlatego sprawdza się nie tylko przy diagnostyce różnych schorzeń, ale też w celu monitorowania postępów leczenia.

USG Doppler – czy wymaga przygotowania?

wykresZdążyliśmy się przyzwyczaić do tego, że większość badań diagnostycznych wymaga od nas pewnego przygotowania. Czy tak samo jest w przypadku USG Doppler? Czy faktycznie musimy coś robić przed badaniem? Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jakie części naszego ciała mają być badane. Do większości badań za pomocą USG dopplerowskiego nie trzeba się specjalnie wcześniej przygotować. Wyjątek od tej reguły stanowi badania w obrębie powłok brzusznych. Okazuje się bowiem, że obecność gazów w przewodzie pokarmowym, czy nawet palenie papierosów rodzą ryzyko zafałszowania wyniku lub będą mniej dokładne. Aby się na to nie narażać i uzyskać wiarygodny wynik, należy w odpowiedni sposób przygotować się do USG Doppler tętnic nerkowych, USG Doppler aorty brzusznej lub USG Doppler tętnic wątrobowych (układu wrotnego). Będzie to wiązać się z koniecznością pozbycia gazów jelitowych i pierwsze kroki należy podjąć już na trzy dni przed planowaną datą USG.

USG Doppler – co zrobić przed badaniem?

Na trzy dni przed badaniem zwykle zalecane jest przyjmowanie symetykonu w dawce przynajmniej 3 x dziennie 2 kapsułki. To preparat, którego celem jest usunięcie gazów z przewodu pokarmowego, ponieważ stanowią przeszkodę dla ultradźwięków. Na dzień przed badaniem konieczne jest wprowadzenie diety lekkostrawnej i niewzdymającej. Zatem warto zrezygnować z jedzenia nabiału, roślin strączkowych i kapustnych. Niewskazane są też produkty bogate w błonnik. Konieczne jest odstawienie na bok tłustych i ciężkich potraw, surowych warzyw, owoców i ciemnego pieczywa. Niektórzy specjaliści sugerują nawet, by co najmniej na dobę przed badaniem nie pić kawy, ponieważ podnosi ciśnienie. W dniu samego badania musimy zrezygnować z palenia tytoniu i żucia gumy. Na badanie przychodzimy na czczo, po wypróżnieniu oraz minimum sześć godzin po lekkim posiłku. W tym czasie nie możemy przyjmować też płynów gazowanych i słodzonych. Dozwolone jest jednak picie wody niegazowanej. Leki stosowane przewlekle należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Jak się ubrać na badanie USG Doppler?

Do badania trzeba odsłonić wybraną partię ciała. Aby nie mieć z tym problemu, warto postawić na wygodny strój. Niech nie krępuje ruchów i nie przywiera do ciała. Gdy badanie ma być przeprowadzone w okolicach szyi, to dobrym pomysłem będzie niezakładanie w danym dniu zbyt dużych ilości biżuterii. Ją na USG Doppler trzeba zdjąć, więc przy nadmiarze biżuterii (zwłaszcza tej trudnej do zapięcia) narazimy się tylko na niepotrzebny stres i sprawimy, że samo badanie się nieco opóźni.

Przygotowanie do badania USG Doppler – o czym jeszcze pamiętać?

Na wizytę warto zabrać ze sobą wyniki poprzednich badań, zarówno obrazowych, jak i laboratoryjnych, które mają związek ze wskazaniami do przeprowadzenia USG Doppler. Ułatwi to lekarzowi prawidłową interpretację wyników uzyskanych w drodze bieżącego badania. Na miejsce, które ma być poddane badaniu, nie kładziemy żadnych balsamów, kremów, czy maści. Poza tym badanie nie może być przeprowadzone wtedy, gdy doszło do uszkodzenia skóry, jej poparzenia lub złamania kości. W takich sytuacjach po prostu lepiej zadzwonić do kliniki i poprosić o przełożenie badania, bo przesuwanie po takich miejscach głowicy ultrasonografu mogłoby być bolesne lub doprowadzić do rozwoju infekcji.

Zadzwoń teraz Zapisz się online