USG żył i tętnic

USG żył i tętnic to jedna z odmian badania USG Dopplera, dzięki której lekarz może ocenić przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Wykorzystuje się je do oceny drożności żył i tętnic, szybkości przepływu krwi oraz jego charakteru. USG żył i tętnic jest bezbolesne, mało inwazyjne i bezpieczne, a przy tym pozwala wykryć groźne schorzenia we wczesnym stadium rozwoju.

Podczas USG żył i tętnic wykorzystywany jest tzw. efekt Dopplera. Emitowane przez aparat ultrasonograficzny fale ultradźwiękowe o różnej częstotliwości trafiają do organizmu i odbijają się od obiektów pozostających w ruchu – w tym konkretnym przypadku jest to płynąca w naczyniach krew. Następnie odbite od krwi fale wracają do głowicy aparatu i są przekształcane przez oprogramowanie komputerowe w widoczny na monitorze obraz. Towarzyszą temu dźwięki przepływającej w naczyniach krwi – dla chirurga naczyniowego szum krwi jest równie cenny pod względem diagnostycznym jak jej obraz. Zaburzenia w przepływie krwi czy obecność ewentualnych zatorów można wykryć także poprzez nieprawidłowe dźwięki.

USG żył i tętnic kończyn dolnych – wskazania

USG żył i tętnic kończyn dolnych wykonywane jest przede wszystkim w przypadkach:

  • dolegliwości bólowych kończyn zarówno w ruchu, jak i w spoczynku,
  • drętwienia i marznięcia kończyn, zwłaszcza palców u stóp,
  • zaburzeń czucia w obrębie kończyn dolnych,
  • złego gojenia się ran oraz owrzodzeń na kończynach,
  • stanów po urazach mechanicznych naczyń krwionośnych.

Bardzo częstym wskazaniem do wykonania USG żył i tętnic kończyn dolnych jest także obecność pajączków i żylaków. Pajączki – choć są głównie defektem estetycznym i nie zagrażają poważniej zdrowiu – mogą być pierwszym sygnałem niewydolności żylnej. Dlatego ich pojawienie się na kończynach powinno skłonić do wykonania USG żył i tętnic – tak, by móc odpowiednio wcześnie wprowadzić odpowiednie zasady profilaktyki i zapobiec rozwojowi choroby. U osób z widocznymi żylakami, USG żył i tętnic kończyn dolnych pozwala ocenić stopień zaawansowania choroby oraz dobrać odpowiednie metody leczenia.

USG żył i tętnic innych części ciała

USG żył i tętnic może oczywiście dotyczyć również innych części ciała. I tak w przypadku naczyń tętniczych szyi lekarz może dzięki niemu ocenić szerokość naczynia oraz ciągłość jego ściany, jakość przepływu krwi w naczyniu oraz jego kierunek. USG pozwala także na ocenę składu oraz kształtu ewentualnej blaszki miażdżycowej.

Bardzo przydatnym badaniem jest także USG naczyń jamy brzusznej. Dzięki niemu można wykryć m.in. zmiany miażdżycowe w aorcie brzusznej oraz naczyniach biodrowych, ich tętniaki, tętniaki w tętnicy śledzionowej oraz wątrobowej, zwężenie tętnicy krezkowej, a także zakrzepicę żyły głównej dolnej, żyły trzewnej oraz żyły biodrowej. Uwaga! W przypadku USG żył i tętnic jamy brzusznej pacjent powinien stosować dietę lekkostrawną bez warzyw i owoców na trzy dni przed badaniem. Na samo USG należy natomiast zgłosić się na czczo (nie jeść i nie pić od ośmiu do dwunastu godzin przed badaniem).

Czy USG żył i tętnic jest bezpieczne?

USG żył i tętnic jest badaniem prostym, nieinwazyjnym i bardzo bezpiecznym. Wykonuje się je powszechnie zarówno w celach diagnostycznych, jak i przy monitorowaniu rozwoju choroby oraz efektów wdrożonego leczenia. Badania ultrasonograficzne wykorzystuje się w medycynie już od ponad pięćdziesięciu lat. Prowadzone przez ten czas analizy i obserwacje dowiodły, że jest ono najbezpieczniejszym ze wszystkich badań obrazowych – ryzyko jakichkolwiek uszkodzeń tkanek i narządów wewnętrznych przez fale ultradźwiękowe jest znikome. Z tego względu badanie ultrasonograficzne – w tym USG żył i tętnic – jest badaniem pierwszego wyboru m.in. dla noworodków, dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także seniorów. Można je powtarzać tak często, jak jest to potrzebne, nie wymaga znieczulenia, trwa kilkanaście minut. Nie budzi również większego stresu i strachu u pacjentów, wykonuje się je bowiem w naturalnej pozycji, bez konieczności przestrzegania skomplikowanych procedur.

USG żył i tętnic

Co trzeba wiedzieć o USG żył i tętnic?

USG żył i tętnic – podobnie jak każde inne badanie ultrasonograficzne – nie wymaga szczególnych przygotowań. W jego trakcie należy po prostu dostosować się do poleceń lekarza. W zależności od partii ciała objętej badaniem, należy zdjąć odzież – czy to dolną (w przypadku USG żył i tętnic kończyn dolnych) czy też górną (w przypadku USG naczyń jamy brzusznej). Lekarz nakazuje przyjąć odpowiednią pozycję – np. stanąć lub położyć się na leżance, a następnie nakłada na skórę specjalny żel. Pełni on dwie role: ułatwia wnikanie fali ultradźwiękowych w głąb organizmu oraz usprawnia przesuwanie głowicy po skórze.
Wyniki USG żył i tętnic są znane od razu. Lekarz widzi obrazy na monitorze, wsłuchuje się w szum przepływającej krwi, a następnie wykonuje odpowiedni opis. Niekiedy do wyników dołączony jest wykres. Uwaga! Na badanie warto wziąć ze sobą wyniki wcześniejszych badań obrazowych i laboratoryjnych. Może to bardzo ułatwić lekarzowi interpretację wyników USG.
W czasie badania kończyn dolnych niezbędne jest odsłonięcie okolicy pachwiny. Prosimy aby nie przychodzić w obcisłej bieliźnie , która skutecznie zasłania badane miejsce.

Nowoczesne metody,
doskonałe rezultaty

Umów się na konsultację do specjalisty

22 120 20 84

Nowoczesne metody,
doskonałe rezultaty

Chirurg naczyniowy Warszawa

Umów się na konsultację do specjalisty

Umów wizytę
22 120 20 84

Zadzwoń teraz Zapisz się online