Chirurg naczyniowy Warszawa
Chirurg naczyniowy Warszawa

USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej to proste, bezbolesne i zupełnie nieinwazyjne badanie, które pozwala skontrolować stan zdrowia oraz pracę wielu narządów wewnętrznych, a co się z tym wiąże – szybko wykryć wszelkie niepokojące zmiany. Ze względu na fakt, że podczas USG jamy brzusznej wykorzystywane są fale ultradźwiękowe, może być ono wykonywane nawet u kobiet w ciąży i karmiących, dzieci oraz seniorów.W naszej placówce badanie wykonuje chirurg naczyniowy.
USG jamy brzusznej wykonywane jest przy pomocy aparatu zbudowanego z konsoli z ekranem oraz specjalnej sondy. Lekarz przykłada sondę do skóry, a ta wysyła w głąb organizmu fale ultradźwiękowe o określonej częstotliwości. Fale odbijają się od znajdującej się w jamie brzusznej narządów i wracają do sondy. Następnie oprogramowanie przekształca je w widoczne na monitorze obrazy. Dzięki badaniu można m.in. ocenić rozmiar danego narządu, jego kształt, spoistość, a także poobserwować jak pracuje. Daje to kompleksowy i dokładny obraz wnętrza jamy brzusznej człowieka.
Chirurg naczyniowy Warszawa

USG jamy brzusznej – kiedy się wykonuje?

USG jamy brzusznej jest badaniem, podczas którego można ocenić następujące narządy wewnętrzne:

  • nerki
  • trzustka
  • śledziona
  • naczynia w jamie brzusznej
  • pęcherzyk moczowy
  • pęcherzyk żółciowy
  • wątroba
  • aorta brzuszna
  • narządy miednicy mniejszej
Chirurg naczyniowy Warszawa
I tak USG brzucha wykonuje się w celu diagnostyki bólów brzucha niewiadomego pochodzenia, wzdęć, biegunek i zatwardzeń, wymiotów czy powiększenia narządów wykrytego podczas badania palpacyjnego przez lekarza. Podczas badania można wykryć np. zapalenie wyrostka, obecność kamieni w pęcherzyku żółciowym lub nerkach, wady wrodzone narządów wewnętrznych, polipy i guzy – zarówno nowotworowe, jak i nienowotworowe. Oczywiście USG brzucha przeprowadza się także profilaktycznie, np. u osób obciążonych rodzinne chorobami nerek, wątroby, trzustki itp.

Jak przygotować się
do USG brzucha?

Ze względu na gromadzące się w układzie pokarmowym gazy, które mogą zniekształcać uzyskiwane podczas USG jamy brzusznej obrazy lub pogarszać ich jakość, do badania należy się odpowiednio przygotować. O szczegółach przygotowań za każdym razem poinformuje lekarz lub personel medyczny przyjmujący rejestrację. Ogólnie jednak, w przypadku USG wątroby, pęcherzyka żółciowego i trzustki konieczne może być przestrzeganie diety lekkostrawnej na 24 godziny przed badaniem. Jeśli planowane jest USG nerek czy pęcherza moczowego, na około godzinę przed badaniem pacjent może zostać poproszony o wypicie 4-6 szklanek wody. Czasami niezbędne bywa również przyjmowanie preparatów usuwających gazy z przewodu pokarmowego w ciągu 1-3 dni przed badaniem. Dla własnego komfortu oraz wygody lekarza warto ubrać się w luźny sweter czy koszulę, którą można łatwo rozpiąć czy podciągnąć.
Chirurg naczyniowy Warszawa

Jak przebiega USG jamy brzusznej?

Chirurg naczyniowy Warszawa
01
USG jamy brzusznej jest procedurą krótkotrwałą – całość badania, w zależności od obszaru, które obejmuje, trwa od 15 do 30 minut.

Tak, tak szybko.

Chirurg naczyniowy Warszawa
02
W większości przypadków pacjent proszony jest o położenie się na kozetce.

Wygodnej kozetce.

Chirurg naczyniowy Warszawa
03
Następnie powinien odsłonić brzuch – lekarz nakłada na skórę specjalny żel, który ułatwia wnikanie fal ultradźwiękowych w głąb ciała oraz pozwala swobodnie przesuwać głowicę aparatu po skórze.
Chirurg naczyniowy Warszawa
04
W trakcie badania lekarz może poprosić pacjenta o wstrzymanie oddechu czy zmianę pozycji. Po obserwacji danego narządu można wytrzeć żel ze skóry i ubrać się.
Chirurg naczyniowy Warszawa
05
Wyniki badania są znane od razu – w większości przypadków lekarz najpierw informuje o nich pacjenta, a następnie przygotowuje stosowny opis. Badanie w żadnym z jego momentów nie powinno być bolesne (o ile np. oczywiście lekarz podczas przesuwania głowicy nie uciśnie miejsca, które sprawia ból).

Czy USG jamy brzusznej jest bezpieczne?

USG jamy brzusznej jest badaniem bardzo bezpiecznym – liczne obserwacje dowiodły, że ryzyko uszkodzenia tkanek i narządów przez fale ultradźwiękowe jest znikome. USG jamy brzusznej jest więc badaniem pierwszego wyboru u kobiet w ciąży, karmiących piersią, dzieci i seniorów, a także innych pacjentów. Dopiero jeśli nie przyniesie ono oczekiwanych rezultatów lub diagnoza wymaga potwierdzenia, zleca się inne badania obrazowe, np. rezonans magnetyczny czy tomografię komputerową. Usg brzucha Warszawa ul. Rydygiera 19 lok U17 – Zapraszamy do kontaktu .

Chirurg naczyniowy Warszawa
Bezpieczne
dla dzieci
Bezpieczne
dla seniorów

Nowoczesne metody,
doskonałe rezultaty

Umów się na konsultację do specjalisty

22 120 20 84

Nowoczesne metody,
doskonałe rezultaty

Chirurg naczyniowy Warszawa

Umów się na konsultację do specjalisty

Umów wizytę
22 120 20 84

Zadzwoń teraz Zapisz się online