USG Doppler jest jednym z najczęściej wykorzystywanych badań w diagnostyce chorób naczyń krwionośnych. Nie powinno nas to za bardzo dziwić, ponieważ jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym. W dodatku USG Doppler można wykonać nawet w krótkich odstępach czasu i to bez obaw o swoje bezpieczeństwo. Tylko kiedy może nam się przydać? Kiedy warto wykonać USG Doppler naczyń krwionośnych? Podpowiadamy!

USG Doppler w przypadku podejrzenia żylaków

Żylaki to bardzo często diagnozowane schorzenie, zwłaszcza u kobiet. Najczęściej zlokalizowane są w obrębie kończyn dolnych i wyglądają dość nieestetycznie. Dlatego przez wielu z nas traktowane są wyłącznie jako defekt kosmetyczny. Jednak warto wiedzieć, że żylaki to poważne schorzenie. Nieleczone mogą bowiem doprowadzić do stanów zapalnych żył, a w najgorszym przypadku nawet do zatoru płucnego. Nie możemy zatem bagatelizować ich pierwszych objawów, a więc bólu nóg, pajączków i uczucia ciężkości nóg, tylko podjąć dalszą diagnostykę, która pozwoli dobrać skuteczne leczenie. USG Doppler jest podstawowym badaniem w diagnostyce żylaków, więc warto się na nie zgłosić. Co ważne, aby wykonać takie badanie, wcale nie musimy iść po skierowanie do lekarza rodzinnego. Istnieje możliwość prywatnego wykonania badania dopplerowskiego i omówienia wyników ze specjalistą. Dzięki temu rozwiejemy wszystkie wątpliwości, ustalimy przyczynę żylaków i będziemy mogli od razu podjąć działania, które pozwolą zahamować rozwój poważnych schorzeń.

USG Doppler pod kątem miażdżycy

Miażdżyca (inaczej arterioskleroza) to jedna ze współczesnych chorób cywilizacyjnych, która rozwija się latami. Wraz z jej rozwojem na ściankach tętnic zaczynają odkładać się złogi cholesterolu, które stopniowo utrudniają przepływ krwi, aż do całkowitego zatrzymania jej ruchu. Miażdżyca jest bardzo niebezpieczna, a nieleczona zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu. Na jej rozwój wpływać mogą czynniki genetyczne, wiek (głównie ludzie powyżej 50 roku życia) lub występowanie schorzeń współistniejących (cukrzyca, nadciśnienie tętnicze). Jednak coraz częściej miażdżyca jest też wynikiem naszego złego stylu życia. Palenie tytoniu, zła dieta i brak aktywności fizycznej zwiększają ryzyko zachorowania. Miażdżyca przez wiele lat może rozwijać się bezobjawowo i zwykle wykrywana jest, gdy naczynia krwionośne są zwężone o około połowę. Wówczas można zauważyć takie objawy jak słabsza kondycja, duszności lub trudności z koncentracją. Wczesna diagnostyka jest zatem tutaj kluczowa, ponieważ umożliwia uniknięcie poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dlatego warto od czasu do czasu wykonać kontrolne badania pod kątem miażdżycy. W tym celu możemy wykonać szereg badań laboratoryjnych lub skorzystać właśnie z USG Doppler. To badanie umożliwia dokładne sprawdzenie przepływu krwi przez naczynia. Jest niezwykle pomocne w diagnostyce miażdżycy tętnic szyjnych, miażdżycy kończyn dolnych i miażdżycy aorty.

USG Doppler w celu wykluczenia zakrzepicy

Zakrzepica to schorzenie, które prowadzi do powstawania zakrzepów żylnych w obrębie naczyń krwionośnych, które utrudniają przepływ krwi do kluczowych organów organizmu (np. płuc lub mózgu). Najczęściej zakrzepica dotyczy żył na nogach, ale może też objąć żyły płucne. Do jej rozwoju dochodzi z wielu przyczyn. Czasami może to być skutek zaburzeń krążenia lub zmian zachodzących w syntezie krwi. Zdarzają się też przypadki, gdzie zakrzepica jest spowodowana przez uszkodzenie naczyń krwionośnych pod wpływem urazów zewnętrznych lub wewnętrznych. Zakrzepica jest groźnym schorzeniem i może prowadzić do powikłań, takich jak zatorowość płucna czy zespół pozakrzepowy. Dlatego warto obserwować swój organizm i jeśli zauważymy obrzęki nóg, silne dolegliwości bólowe, przejściową utratę czucia w kończynach i ich drętwienie, to powinniśmy pomyśleć o dalszej diagnostyce. USG Doppler to ułatwi, ponieważ to badanie obrazuje przepływ krwi w żyłach oraz tętnicach. Charakterystycznymi cechami zakrzepicy są nie tylko wspomniane dolegliwości, ale też skrzeplina w świetle naczynia, czy zmiany w przepływie krwi. Specjalista wykonujący USG Doppler będzie w stanie zaobserwować wszystkie nieprawidłowości na ekranie monitora. Ułatwi to szybką identyfikację podejrzanych obszarów i wdrożenie odpowiednich działań terapeutycznych, które pozwolą uniknąć ewentualnych powikłań.

USG Doppler na problemy z krążeniem

Problemy z krążeniem oznaczają zaburzenia w przepływie krwi przez narządy, które mogą objawiać się na wiele różnych sposobów. Najczęściej zgłaszane objawy to duszności, obrzęki kończyn dolnych, ciągłe zmęczenie i kołatanie serca. Zaburzenia krążenia obwodowego w nogach i w rękach mogą powodować zmiany skórne oraz zmiany temperatury dłoni i stóp. Problemy z krążeniem mogą mieć różne podłoże. Czasami to skutek chorób mięśnia sercowego, choroby wieńcowej lub schorzeń ogólnoustrojowych. Jednak zła dieta też może narazić nas na ich występowanie. Dlatego warto nieco więcej uwagi poświęcić na ułożenie dobrego i przede wszystkim pełnowartościowego jadłospisu. Poza tym warto też sprawdzić, czy faktycznie ten problem nas dotyczy, bo nieleczone problemy z krążeniem doprowadzą do rozwoju poważnych schorzeń. Pomoże w tym USG Doppler, ponieważ to metoda obrazowania stosowana do oceny stanu żył i tętnic, a także do badania przepływu krwi.

Zadzwoń teraz Zapisz się online