USG Doppler ma bardzo szerokie zastosowanie w diagnostyce schorzeń naczyń krwionośnych. Czym dokładnie jest? Co to jest USG Doppler i do czego służy? W poniższym artykule znajdziesz podstawowe informacje o tym badaniu. Koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

USG Doppler – co to takiego?

USG Doppler, inaczej badanie Dopplera lub badanie USG dopplerowskie, to zaawansowana metoda, która wykorzystywana jest w diagnostyce chorób naczyń krwionośnych, zarówno tętnic, jak i żył. Badanie to łączy w sobie tradycyjne obrazowanie ultrasonograficzne z analizą efektu Dopplera. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne zobrazowanie struktury naczyń, jak również sprawdzenie szybkości i kierunku przepływu krwi. USG Doppler jest nieinwazyjne, całkowicie bezbolesne i nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Dlatego nie trzeba obawiać się o swoje bezpieczeństwo. W dodatku badanie USG dopplerowskie można wykonywać tak często, jak jest to konieczne. To polecane badanie jednakowo dla dzieci, nastolatków, dorosłych i seniorów. Nawet kobiety w ciąży mogą je wykonywać.

Jak w praktyce wygląda badanie USG dopplerowskie?

Ogólnie badanie dopplerowskie opiera się na fali ultradźwiękowej, która wysyłana jest przez specjalną głowicę. Fala napotykając krew będącą w ruchu odbija ją, następnie przetwarza do postaci obrazu i ukazuje na ekranie monitora. Na podstawie tak uzyskanych danych lekarz prowadzący badanie jest w stanie określić przepływ krwi, a więc również to, czy są miejsca, w których płynie wolniej, szybciej lub się cofa. Dzięki USG Doppler dokładnie widać ukrwienie poszczególnych narządów, czy stan żył i tętnic. Jednak warto reż wspomnieć, że lekarz w trakcie badania może usłyszeć szum krwi przepływającej przez naczynia.

Warto w tym miejscu zauważyć, że istnieje kilka technik wykonania badania dopplerowskiego. Ostateczny wybór uzależniony jest od celu, w jakim jest ono przeprowadzane. I tak wśród najczęściej stosowanych rodzajów tego badania wyróżniamy USG Doppler z zastosowaniem fali ciągłej, USG Doppler z zastosowaniem fali pulsacyjnej i USG Doppler kolorowe. USG Doppler z zastosowaniem fali ciągłej sprawdza się przy szybkich przepływach krwi, a więc na przykład przy analizie przepływu krwi przez zastawki lub przy określaniu tętna płodu. USG Doppler z zastosowaniem fali pulsacyjnej dedykowane jest do określenia głębokości, na jakiej położone jest naczynie. Jednak za jego pomocą nie można oznaczyć przepływów krwi o dużych prędkościach. Z kolei USG Doppler kolorowe ułatwia określenie kierunku i prędkości przepływu krwi.

Co można zdiagnozować dzięki badaniu Dopplera?

Badanie Dopplera daje możliwość wykrycia wielu różnych problemów, czy schorzeń naczyń krwionośnych. To z pewnością pomocna metoda do diagnostyki zakrzepicy żył głębokich. To stan, w którym tworzą się skrzepy krwi w głębokich żyłach (zwykle w kończynach dolnych). Z pomocą badania dopplerowskiego można zlokalizować zakrzep, a także ocenić jego rozmiar i wdrożyć leczenie, które pozwoli uniknąć poważnych powikłań, w tym zatorowości płucnej. USG Doppler sprawdza się przy diagnostyce niewydolności żył, czyli sytuacji, w których dochodzi do zastoju krwi w naczyniach żylnych, czy zwężeń naczyń krwionośnych, które często są spowodowane przez blaszki miażdżycowe. Dzięki badaniu USG Dopplera istnieje możliwość wykrycia tętniaków. Najczęściej nie dają żadnych objawów, więc bardzo łatwo przeoczyć ich obecność. Jednak musimy pamiętać, że tętniaki mogą być groźne dla życia, szczególnie gdy występują w tętnicy aorty lub w innych tętnicach o dużym ciśnieniu. USG Doppler daje szansę nie tylko na wykrycie tętniaków, ale też pozwala ocenić ich strukturę, rozmiar, czy ewentualne ryzyka pęknięcia lub rozerwania. To zdecydowanie ułatwia specjaliście dobranie najlepszych działań, które nie zagrożą życiu pacjenta. Jednak to nie wszystko. Mamy do czynienia z badaniem sprawdzającym się przy diagnostyce zaburzeń przepływu krwi, które mogą prowadzić do udarów lub zawałów. Badanie dopplerowskie jest nieocenione przy wykrywaniu przewlekłej niewydolności żył, wad zastawek serca i wrodzonej wady serca. Ultrasonograf dopplerowski pozwala zdiagnozować zmiany o charakterze nowotworowym. Jest niezwykle pomocne przy ocenie ukrwienia narządów po transplantacji, diagnostyce niepłodności u mężczyzn i patologii ciąży. Poza tym bardzo często jest stosowane do mapowaniu sieci naczyń krwionośnych przed niektórymi zabiegami.

Zadzwoń teraz Zapisz się online