Bardzo często mówi się o tym, że USG Doppler to badanie o niezwykle szerokim zastosowaniu. Tylko co dokładnie możemy wykryć dzięki temu badaniu? Jakie choroby diagnozuje się dzięki USG Doppler? Poniżej kilka przykładów. Zapoznaj się z nimi koniecznie!

Zakrzepica żył głębokich

Na pewno USG Doppler ułatwia diagnostykę zakrzepicy żył głębokich. To bardzo poważna choroba, która często przebiega bezobjawowo lub jej symptomy nie wskazują na to właśnie zagrożenie. Typowe objawy dla toczącego się stanu zapalnego to obrzęk, ból żył, czy zaczerwienienie biegnące wzdłuż zmienionej zapalnie żyły. Czasami pojawia się też gorączka i przyspieszenie akcji serca. Nieleczona zakrzepica żył głębokich może doprowadzić do zatoru tętnicy płucnej i w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Dlatego nie powinniśmy nigdy bagatelizować tej choroby i stawiać na profilaktykę. Szczególnie powinny pomyśleć o tym osoby po 40. roku życia, które są obciążone genetycznie. Jednak zakrzepica żył głębokich może rozwinąć się również u tych, którzy zmagają się z innymi schorzeniami. Otyłość, cukrzyca, żylaki, czy nadciśnienie tętnicze zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepicy żył głębokich. Zdarzają się też przypadki, gdzie to powikłanie pooperacyjne, poporodowe, czy po ciężkich złamaniach. Samo leczenie zakrzepicy może być proste i skuteczne. Jednak jego dokładny przebieg zawsze zależy od tego, kiedy problem zostanie wykryty. Dlatego, jeśli chcemy uniknąć problemów, to warto stawiać na profilaktyczne badanie USG Doppler. W prywatnej klinice wykonamy je od ręki, nie potrzeba nawet skierowania od lekarza rodzinnego. Warto przy tym zauważyć, że badanie USG Doppler jest bezbolesne, bezinwazyjne i bezpieczne.

Zwężenie tętnic

Innym problemem, który możemy skutecznie zdiagnozować za pomocą badania dopplerowskiego, jest zwężenie tętnic. Najczęstszą jego przyczyną jest odkładanie się blaszki miażdżycowej przy ściankach naczyń krwionośnych, które stopniowo utrudniają przepływ krwi. Zwężenie tętnic jest nie tylko groźne dla naszego zdrowia, ale też i życia, zwłaszcza jeśli dojdzie do całkowitego zatrzymanie przepływu krwi. Na to nie powinniśmy pozwolić. Dlatego warto pamiętać o regularnej profilaktyce, zwłaszcza że badanie dopplerowskie jest skuteczne w diagnostyce zwężenia tętnic. Pozwala sprawdzić stan tętnic, a więc również ocenić stopień zwężenia i lokalizację zmian, co jest kluczowe dla zaplanowania skutecznego leczenia. USG Doppler pod kątem zwężenia tętnic jest szczególnie polecanym badaniem dla osób powyżej 50 roku życia, czy takich, które mają obciążenia genetyczne lub chorują przewlekle na cukrzycę, czy nadciśnienie tętnicze. Jednak pamiętamy, że niewłaściwy styl życia też zwiększa ryzyko zwężenia tętnic. Dlatego warto profilaktycznie wykonać to badanie i mieć pewność, że nic nam nie zagraża.

Niewydolność żylna

Dzięki USG Doppler możliwe jest zdiagnozowanie niewydolności żylnej. To stan, w którym dochodzi do zaburzenia przepływu krwi w żyłach i ich niedrożności. Za niedrożność żylną może odpowiadać wiele czynników. Jednak najczęściej mówi się, że genetyka ma tutaj kluczowy udział, podobnie jak otyłość, wiek, czy płeć. Niewydolność żylna niestety dotyka częściej kobiet, zwłaszcza w starszym wieku. Ryzyko pojawienia się niewydolności żylnej rośnie w przypadku ciężarnych i stosujących terapię hormonalną. Krążeniu żylnemu i naszemu komfortowi nóg nie sprzyjają także złe nawyki. Mowa tutaj głównie o braku aktywności fizycznej i wielogodzinnym przebywaniu w tej samej pozycji (jednakowo praca stojąca, jak i siedząca). Początkowo niewydolność żylna nie daje zbyt uciążliwych objawów. Dlatego przez wielu z nas jest bagatelizowana. Jednak pamiętamy, że choroba będzie się rozwijać, a objawy nasilać. I tak, choć początkowo możemy odczuwać tylko zmęczenie, czy ciężkość i ból nóg, który po krótkim odpoczynku mija, tak z czasem może dojść do bolesnych skurczów łydek, czy pojawienia się zmian na skórze w postaci pajączków i poszerzonych żył podskórnych. Aby wykryć niewydolność żylną, stosuje się właśnie USG Doppler. To badanie, które pozwala ocenić funkcje zatorów oraz przepływu krwi w żyłach, a następnie dobrać odpowiedni plan leczenia. Może on obejmować terapię uciskową, farmakoterapię lub zabiegi chirurgiczne.

Zadzwoń teraz Zapisz się online