Współczesna medycyna jest na tyle rozwinięta, że pozwala diagnozować schorzenia i patologie naczyń krwionośnych na wiele różnych sposobów. Tylko które metody są godne uwagi? Czy w diagnostyce schorzeń naczyń krwionośnych zawsze wybór powinien paść na USG Doppler? A może jednak lepiej brać pod uwagę inne metody, w tym na przykład tomografię komputerową? Które z tych badań jest dokładniejsze i skuteczniejsze w wykrywaniu chorób związanych z naczyniami krwionośnymi? Porównajmy USG Doppler i tomografią komputerową!
USG Doppler i tomografia komputerowa – podstawowe informacje
USG Doppler to technika obrazowania oparta na tzw. efekcie Dopplera. To zjawisko fizyczne, które umożliwia precyzyjne zobrazowanie struktury naczyń oraz monitorowanie szybkości i kierunku przepływu krwi. Analizując otrzymane dane, można ocenić przepływ krwi, a więc to, czy nie płynie za wolno lub za szybko. USG Doppler daje zatem szansę na łatwą identyfikację zmian patologicznych (zwężenie naczyń krwionośnych, czy zatorowość), ale nie tylko. To badanie obrazowe pozwala sprawdzić ogólny stan naczyń krwionośnych i monitorować postępy ewentualnego leczenia. USG Doppler jest badaniem bezinwazyjnym, bezbolesnym i bezpiecznym. To oznacza, że nie wpływa negatywnie na nasz organizm i można je wykonać tak często, jak jest to konieczne.
Z kolei tomografia komputerowa, znana również jako CT lub TK, to metoda pozwalająca uzyskać precyzyjne obrazy przekrojowe badanych obszarów ciała przy wykorzystaniu promieniowania rentgenowskiego. Jest zdecydowanie bardziej zaawansowaną techniką diagnostyczną, która umożliwiają dokładniejszą wizualizację struktur anatomicznych. Tomografia komputera jest też całkowicie bezbolesna i nieinwazyjna. Jednak promieniowanie rentgenowskie nie jest obojętne dla organizmu, więc nie zaleca się wykonywania tego badania zbyt często. Na pewno nie jest wskazane dla kobiet w pierwszym trymestrze ciąży i osób starszych.
USG Doppler i tomografia komputerowa w diagnostyce schorzeń naczyń krwionośnych
Badanie USG Doppler pozwala na dokładną ocenę stanu żył i tętnic. Lekarz wykonujący badanie może przeanalizować stan naczyń, czy samych zastawek żylnych i czas przepływu krwi. Dzięki temu wykryje wszelkie nieprawidłowości, nawet te bardzo drobne i dobierze leczenie, które okaże się najskuteczniejsze w konkretnym przypadku. USG Doppler to tak naprawdę podstawowy sposób diagnozowania wszelkich patologii i chorób związanych z żyłami, tętnicami i ogólniej układu krążenia. Wskazaniem do jego wykonania są podejrzenia zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych, tętniaki, czy żylaki. Jednak badanie USG Doppler sprawdza się też wtedy, gdy trzeba sprawdzić stan naczyń krwionośnych po różnego rodzaju urazach, czy zabiegach. To dobry sposób na monitorowaniu efektów wdrożonego leczenia lub zabiegów związanych z rekonstrukcją naczyń.
Zdarzają się jednak przypadki, gdzie USG Doppler nie pozwala uzyskać dokładnej odpowiedzi. Wówczas tomografia komputerowa jest zdecydowanie lepszą metodą diagnostyczną w schorzeniach naczyń krwionośnych. Jej wykonanie może być konieczne w przypadku podejrzenia groźniejszych patologii, a więc na przykład nowotworów, czy uszkodzenia narządów wewnętrznych. Dzięki precyzyjnym obrazom przekrojowym lekarz może dokładniej zlokalizować i zidentyfikować zmiany chorobowe. W ramach badania specjalista uzyskuje przekroje poprzeczne żył i tętnic, a także szczegółowe dwu- i trójwymiarowe obrazy ich wnętrza. Co ważne, tomografia komputerowa może być stosowana do obrazowania naczyń krwionośnych we wszystkich partiach ciała. Wykorzystując tę technikę można zatem przebadać jednakowo tętnice wieńcowe, tętnice kończyn dolnych, aortę piersiową, czy tętnice szyjne i struktury naczyniowe głowy. Tomografia komputerowa na pewno ułatwi diagnostykę zakrzepicy żylnej, zatorowości płucnej, tętniaków, krwiaków, czy rozwarstwienia i zwężeń miażdżycowych.
USG Doppler a tomografia komputerowa – co lepsze?
Zarówno USG Doppler, jak i tomografia komputerowa mają swoje mocne, jak i słabe strony. To całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne badania. USG Doppler nie wpływa przy tym na organizm, więc może być wykonywane wiele razy. Tego samego nie możemy już powiedzieć o tomografii komputerowej. Zbyt częste wykonywanie tego badania nie jest zalecane przez specjalistów. Jednak ostateczny wybór między USG Doppler a tomografią komputerową zależy od rodzaju naszych schorzeń i konkretnej sytuacji klinicznej. Na pewno sami nie musimy podejmować tej decyzji, ponieważ to lekarz dysponuje odpowiednią wiedzą i wybierze metodę, która ułatwi postawienie diagnozy i pozwoli dobrać skuteczne leczenie.
Najnowsze komentarze