Współczesna medycyna została podzielona na wiele działów, zapewniając nam dostęp do różnych specjalistów. Jednym z nich jest chirurg naczyniowy. Tylko czym on właściwie się zajmuje? Kim jest chirurg naczyniowy i co wchodzi w zakres jego usług? Co leczy chirurg naczyniowy? Odpowiadamy!
Kim jest chirurg naczyniowy?
Chirurg naczyniowy, nazywany też potocznie naczyniowcem, to lekarz specjalista, który posiada wiedzę, umiejętności i bogate doświadczenie w diagnostyce i leczeniu schorzeń związanych z układem naczyniowym. Obszarem jego zainteresowania jest zatem patologia żył, tętnic i naczyń limfatycznych. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy mówimy o chorobach o podłożu genetycznym, czy też nabytych i będących wynikiem chorób współistniejących takich jak otyłość i cukrzyca. Chirurg naczyniowy zajmuje się niemal wszystkim tętnicami w organizmie. Jednak trzeba mieć na uwadze, że nie leczy on problemów wymagających interwencji kardiochirurga lub neurochirurga.
Chirurg naczyniowy – zakres usług
Pacjentami tego specjalisty mogą być zarówno dorośli, jak i dzieci. Najczęściej do naczyniowca kieruje lekarz rodzinny, ortopeda, czy diabetolog. To jednak nie oznacza, że nie możemy sami umówić się na bezpośrednią konsultację. Jest to nawet zalecane, gdy zauważmy u siebie niepokojące objawy ze strony układu naczyniowego lub chcemy wspierać profilaktykę tego typu schorzeń. W zakres usług chirurga naczyniowego wchodzą profesjonalne konsultacje, które mogą wiązać się nawet z zalecaniami modyfikującymi aktualny styl życia, programy dietetyczne i ćwiczenia. Chirurg naczyniowy wykonuje badania fizykalne i kieruje do dalszej diagnostyki, która może obejmować badania laboratoryjne i obrazowe. Zwykle zalecane badania laboratoryjne to pomiar poziomu cholesterolu, cukru i markerów zapalnych, które mogą sugerować występowanie chorób naczyniowych. Z kolei najczęściej wykonywane badanie obrazowe to USG Dopplera. Pokazuje ono stan przepływu krwi w tętnicach i żyłach, a to ułatwia specjaliście wykrycie wszelkich nieprawidłowości. Dodatkowo chirurg naczyniowy może zlecić tomografię komputerową żył i tętnic, arteriografię, czy angioskopię. Na podstawie diagnozy proponuje leczenie i zabiegi, a także wyjaśnia, na czym będą one polegać. Co więcej, sam też wykonuje różnego typu zabiegi i operacje, które służą leczeniu chorób naczyniowych. Obejmują one nie tylko małoinwazyjne procedury, ale też bardzo złożone operacje otwarte. Pozostaje też do dyspozycji pacjentów po zabiegach chirurgicznych, oferując wizyty kontrolne.
Jakie choroby leczy chirurg naczyniowy?
Chirurg naczyniowy zajmuje się leczeniem schorzeń, które wpływają na naczynia krwionośne. Do takich na pewno możemy zaliczyć miażdżycę, czyli chorobę, która wiąże się z odkładaniem złogów cholesterolu w ścianach tętnic, a w rezultacie do ich zwężenia i ograniczenia przepływu krwi. Miażdżyca jest bardzo niebezpieczna, bo nieleczona zwiększa ryzyko zawału serca, udaru mózgu i amputacji kończyn. Chirurg naczyniowy leczy też tętniaki. To patologiczne poszerzenia tętnic, które mogą pękać i prowadzić do wewnętrznych krwotoków, które zagrażają życiu. W zakresie usług naczyniowca znajdziemy wsparcie przy leczeniu żylaków. Mogą one dotykać różnych części ciała, ale najczęściej diagnozuje się żylaki kończyn dolnych. Na to schorzenie szczególnie narażone są kobiety, choć u mężczyzn też mogą występować. Chirurg naczyniowy specjalizuje się również w leczeniu zakrzepicy, która wiąże się z tworzeniem skrzepów krwi wewnątrz żył. Zakrzepicy też nie można lekceważyć, ponieważ może prowadzić do zatorowości płucnej lub udaru mózgu. Jednak na tym nie koniec. Naczyniowiec jest w stanie zapewnić wsparcie przy chorobie tętnic obwodowych, na którą szczególnie podatne są osoby otyłe, cukrzycy, palacze, czy osoby z nadciśnieniem. Poza tym chirurg naczyniowy specjalizuje się w leczeniu zakrzepowo-zrostowego zapalenia naczyń, czyli choroby Buergera, przewlekłego owrzodzenia żylnego, chorób nowotworowych układu naczyniowego i wielu innych.
Najnowsze komentarze