Zabiegi endowaskularne, nazywane również zabiegami wewnątrznaczyniowymi, to nowoczesne metody leczenia chorób naczyń krwionośnych. Gwarantują najwyższą skuteczność, a przy tym są mniej inwazyjne. Dzięki temu ogranicza się ryzyko powikłań, a pacjenci mają zapewniony szybszy powrót do codziennej aktywności. Niewątpliwie zabiegi wewnątrznaczyniowe stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnych operacji chirurgicznych stosowanych w leczeniu schorzeń naczyń krwionośnych. Tylko które z nich warto brać pod uwagę? Jakie zabiegi endowaskularne są najczęściej stosowane i w jakich schorzeniach mogą pomóc? Poniżej omawiamy kilka z nich. Zapoznaj się z nimi koniecznie!

Angioplastyka

Angioplastyka, zwana również plastyką naczyń krwionośnych, (PTCA, z ang. Percutaneous Transluminal Coronary Angioplasty) to metoda polegająca na poszerzeniu żył lub tętnic za pomocą specjalnych baloników. Angioplastyka pozwala na częściowe lub całkowite zlikwidowanie zwężenia, co skutkuje przywróceniem prawidłowego przepływu krwi w naczyniach. Najczęściej

tego typu zabiegi wykonywane są u osób z chorobą wieńcową lub po zawale serca (tzw. angioplastyka wieńcowa). Jednak angioplastyka znalazła też zastosowanie przy leczeniu choroby tętnic obwodowych i tętnic szyjnych. To metoda mało inwazyjny i uznawana przez specjalistów za bardzo skuteczną. Ryzyko wystąpienia powikłań jest niewielkie, a pacjent po zabiegu szybko wraca do domu.

Stentowanie

operacja żylakówStentowanie to kolejny przykład nowoczesnych metod leczenia chorób naczyń krwionośnych. Umożliwia wewnątrzżylne leczenie niedrożności żylnej związanej z anatomicznym uciskiem pnia żylnego, zakrzepicą lub zespołem pozakrzepowym. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Sama procedura stentowania rozpoczyna się podobnie do angioplastyki balonowej. Z tą różnicą, że tutaj dochodzi wszczepienie stentu. To cienka rurka (metalowa lub plastikowa) o kształcie walca i siateczkowej strukturze, która dzięki swojej specyficznej budowie po wszczepieniu do naczynia utrzymuje jego drożność. Stentowanie również jest metodą małoinwazyjną, która zapewnia dość szybki powrót do codziennych obowiązków. Po zabiegu pacjent wraca tego samego dnia domu i może normalnie chodzić, choć niewskazane jest przeciążanie kończyn.

Skleroterapia

Skleroterapia to metoda leczenia wewnątrznaczyniowego, która ułatwia walkę z żylakami. Polega na wprowadzeniu sklerozantu, czyli specjalistycznego preparatu do zmienionych chorobowo naczyń krwionośnych. Skutkuje to obkurczeniem ściany naczynia i powstaniem stanu zapalnego. W efekcie dochodzi do zamknięcia naczyń i zmniejszenia widoczności żylaków. Na korzyść skleroterapii przemawia fakt, że pozwala leczyć jednakowo małe, jak i duże żylaki. Jest to metoda o wysokiej precyzyjności i skuteczności. Skleroterapia ma małe ryzyko powikłań i nawrotów, więc daje możliwość rozwiązania problemu z żylakami. W dodatku gwarantuje szybki powrót do codziennych obowiązków, więc warto ją brać pod uwagę. Przeciwwskazaniem do wykonania skleroterapii może być ciąża i karmienie piersią. Do tego skleroterapia nie jest wykonywana u osób cierpiących na ostrą zakrzepicę żył głębokich, czy u tych, którzy są uczuleni na wstrzykiwany preparat.

Laseroterapia

Laseroterapia to metoda endowaskularna, która cieszy się uznaniem nie tylko w Polsce, ale też na całym świecie. Zabieg wiąże się z małą inwazyjnością. Odbywa się w znieczuleniu miejscowym i pozwala pacjentowi na szybki powrót do normalnej aktywności. Laseroterapia opiera się na wprowadzeniu do światła chorej żyły specjalnego światłowodu, który emituje światło. Wyzwolona w zaledwie ułamek sekundy energia powoduje obkurczenie naczynia i jego zamknięcie. Przebieg procedury jest w całości kontrolowany przy pomocy aparatury USG. Laseroterapia gwarantuje wysoką skuteczność przy jednocześnie niskim ryzyku powikłań. Zapewnia też dobry efekt kosmetyczny, więc nic więc dziwnego, że stała się podstawowym sposobem leczenia niewydolności dużych żył powierzchownych.

Zadzwoń teraz Zapisz się online