Chirurg naczyniowy to lekarz specjalizujący się w leczeniu problemów zdrowotnych wynikających z nieprawidłowej pracy układu naczyniowego. Wśród chorób, których leczenia podejmują się chirurdzy naczyniowi, znajdują się między innymi: żylaki kończyn i niewydolność żylna, tętniaki aorty oraz zakrzepica. Chirurg naczyniowy podejmuje się leczenia chorób naczyniowych pod warunkiem, że nie obejmują one zabiegów kardiochirurgicznych oraz neurochirurgicznych. Dowiedz się, w jakich sytuacjach możesz liczyć na pomoc chirurga naczyniowego!

Czym zajmuje się chirurg naczyniowy?

Chirurg naczyniowy to specjalista zajmujący się leczeniem chorób i patologii układu naczyniowego. W zakresie jego kompetencji leży między innymi przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych mających na celu udrożnienie żył i aorty, a także naczyń limfatycznych. Jak zostało już wcześniej wspomniane, chirurg naczyniowy nie leczy problemów wymagających interwencji kardiochirurga lub neurochirurga. W jaki sposób leczy chirurg naczyniowy? Najczęściej jego pomoc polega na przeprowadzaniu zabiegów, których celem jest zwężenia lub rozszerzenie naczyń krwionośnych odpowiedzialnych za obieg krwi w całym organizmie. Chirurg naczyniowy zajmuje się leczeniem chorób naczyniowych mających podłoże genetyczne, a także tych, które są wynikiem chorób współtowarzyszących takich jak cukrzyca lub nadmierna otyłość. 

Jakie choroby leczy chirurg naczyniowy?

Wsród chorób, których leczeniem zajmuje się chirurg naczyniowy, znajdują się między innymi ostre i przewlekłe choroby żył i naczyń limfatycznych, do których zaliczyć można:

  • niewydolność żylną,
  • żylną chorobę zakrzepowo-zatorową,
  • żylaki kończyn dolnych,
  • przewlekłe owrzodzenia żylne.

Na pomoc chirurga naczyniowego liczyć mogą również pacjenci, którzy zmagają się ze skutkami chorób takich jak: 

  • zator tętnicy płucnej,
  • stany zapalne układu krążenia prowadzące do udarów zwężenia i niedrożności tętnic,
  • tętniaki aorty,
  • nowotwory układu naczyniowego,
  • zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń (choroba Buergera),
  • owrzodzenia troficzne kończyn dolnych,
  • niedokrwienie mózgu o podłożu naczyniowym.

Leczenie naczyniowe to najskuteczniejsza metoda zwalczania przyczyn i negatywnych skutków chorób naczyniowych, których zaniedbanie może doprowadzić nie tylko do znacznego pogorszenia stanu zdrowia, ale nawet do utraty życia w wyniku zawału mięśnia sercowego. Najczęściej do chirurga naczyniowego kierowani są pacjenci mający problemy ze zmianami ciśnienia, które nie wynikają z przyjmowanych leków lub zdiagnozowanych już problemów zdrowotnych. Do chirurga naczyniowego skierowanie uzyskać można od lekarza pierwszego kontaktu, ortopeda lub diabetolog. Nie zmienia to jednak faktu, że w celu zweryfikowania stanu zdrowia, warto umówić się na konsultację do chirurga naczyniowego, szczególnie jeśli zauważalne są dla Ciebie objawy takie jak: bóle kończyn dolnych, spadek kondycji i zadyszka. Wskazaniem do konsultacji u chirurga naczyniowego jest również otyłość oraz diagnoza cukrzycy lub miażdżycy. 

Chirurgia naczyniowa – jak leczone są choroby układu naczyniowego?

Chirurgia naczyniowa to dziedzina medycyny, która polega na leczeniu chorób naczyniowych mogących prowadzić do niedokrwienia poszczególnych narządów i organów, co skutkować może ich obumarciem. Za niedrożność żył, aort i naczyń limfatycznych najczęściej odpowiada odkładający się po ich wewnętrznej stronie tłuszcz, który znacznie utrudnia przepływ i swobodny obieg krwi. Chirurgia naczyniowa wykorzystuje w celu leczenia chorób naczyniowych zarówno zabiegi operacyjne, jak również techniki wewnątrznaczyniowe, które są mniej wymagające z punktu widzenia pacjenta niż otwarte operacje. W przypadku zabiegów wewnątrznaczyniowych chirurg zapewnia miejscowe znieczulenie, które pozwala wprowadzić w żyłę specjalną śluzę uniemożliwiającą wsteczny przepływ krwi, a następnie przeprowadza procedury mające na celu przywrócenie sprawności układu naczyniowego. Uzależnia je oczywiście od stanu zdrowia oraz predyspozycji pacjenta. Do najpopularniejszych metod leczenia z zakresu chirurgii naczyniowej należą:

  1. angioplastyka balonowa polegająca na wprowadzeniu w odpowiednią tętnicę specjalnego cewnika zakończonego balonikiem rozprężającym się w zwężonym miejscu, co pozwala na poszerzenie naczynia krwionośnego;
  2. stenty to wykonane z siatki rurki, które odpowiadają za poszerzenie naczyń krwionośnych i wspierają nadwyrężone naczynia, wzmacniając ich strukturę;
  3. stengrafty to rurki przypominające kształtem stenty jednak różniące się od nich stałą budową umożliwiającą ich zastosowanie w przypadku konieczności zastąpienia uszkodzonego fragmentu naczynia;
  4. manualne techniki leczenia, takie jak chociażby drenaż limfatyczny. 

 

Objawy chorób naczyniowych, czyli kiedy zgłosić się do chirurga naczyniowego?

Wśród objawów świadczących o tym, że nadeszła pora na to, by umówić się na konsultacje do chirurga naczyniowego, znajdują się: bóle dolnych kończyn i występowanie na nich zmian znanych powszechnie pod nazwą żylaki, występujące często duszności i bóle zamostkowe promieniujące na całą klatkę piersiową, a także zaburzenia czucia, drętwienie i mrowienie kończyn. Konsultacje u chirurga naczyniowego wskazane są również u pacjentów posiadających diagnozę cukrzycy, zakrzepicy, miażdżycy, nowotworu lub zmagających się z nadmierną otyłością. Objawy chorób naczyniowych poważnie oddziaływują na komfort w codziennym funkcjonowaniu, co sprawia, że trudno jest je przeoczyć. Odczuwasz puchnięcie i bóle nóg lub gwałtowny spadek kondycji i wydolności płucnej? To najwyższa pora, aby zgłosić się do chirurga naczyniowego! Im szybciej wykryta zostanie przyczyna niewydolności układu naczyniowego, tym większe są szanse na wdrożenie efektywnego leczenia, które zapobiegnie rozwojowi choroby.

Chirurg naczyniowy w Body Move Warszawa – umów się jeszcze dzisiaj!

Znalezienie specjalisty z zakresu chirurgii naczyniowej nie należy do łatwych zadań. Wiele osób poszukuje obecnie specjalistów w sieci, jeśli nie masz zaufania do rekomendacji użytkowników sieci, zawsze możesz skorzystać w tym aspekcie z pomocy lekarza rodzinnego, który z pewnością będzie w stanie polecić rzetelnego specjalistę. Jeśli jednak mieszkasz w Warszawie, to miło jest nam poinformować, że w centrum medycznym Body Move zlokalizowanym na warszawskim Żoliborzu przy ul. Rydygiera 19 (lokal U17) znajdziesz chirurgów naczyniowych, którzy podejmą się diagnostyki i leczenia chorób układu naczyniowego. Oferujemy kompleksową diagnostykę przy wykorzystaniu USG Doppler, a także masaż znany pod nazwą drenaż limfatyczny, który pozwala nam usprawnić krążenie chłonki w organizmie, co przekłada się na zmniejszenie obrzęków będących skutkiem ubocznym chorób układu naczyniowego. Zadbaj o swoje zdrowie ze specjalistami Body Move Warszawa – serdecznie zapraszamy!

Zadzwoń teraz Zapisz się online