Zapalenie żył

utworzone przez | 11 stycznia 2019 | Bez kategorii

Ból, obrzęk i zaczerwienienie skóry to klasyczne objawy towarzyszące stanowi zapalnemu żył. Ich nasilenie często zależy od rozmiaru stanu zapalnego. Pojawiają się zwykle dopiero, gdy stan zapalny jest już dość rozległy. Niejednokrotnie też skóra w miejscu, w którym toczy się zapalenie żył jest twarda i gorąca. Na występowanie tego schorzenia szczególnie narażone są osoby zmagające się z żylakami. Dlaczego? Głównym powodem pojawiania się stanów zapalnych żył są obecne w nich zakrzepy, które zaburzają prawidłowy przepływ krwi wewnątrz żył. Zazwyczaj zapalenie żył występuje w nodze, w nielicznych przypadkach mamy do czynienia z zapaleniem żył ręki. W zależności od tego czy dotyczy on żył pod lub nad powięzią wyróżniamy zapalenie żył powierzchniowych i głębokich.

Powierzchniowe zapalenie żył

Powierzchniowe zapalenie żył dotyczy przede wszystkim kończyn dolnych i tylko w nielicznych przypadkach ma charakter samoistny. Najczęściej przyczyną występowania tego zapalenia żył jest cewnikowanie żyły, zabiegi lub inne czynności medyczne prowadzące do naruszenia żył powierzchniowych, infekcja bakteryjna, a w nielicznych przypadkach także zbytnie przegrzewanie nóg. Do głównych objawów zapalenia żył powierzchownych oprócz wspomnianych już wcześniej zaliczamy także stan podgorączkowy oraz wyczuwane pod palcem zgrubienia i uczucie, że dana żyła jest wyjątkowo twarda. Gdy tylko pojawią się któreś z nich koniecznie udajmy się do lekarza, gdyż nieleczone zapalenie żył może prowadzić poważnych powikłań, obejmujących nawet sepsę, zator tętnicy płucnej czy też zawał serca. Nawracające zapalenie żył powierzchniowych może być ponadto objawem choroby nowotworowej. Lekarz stawia diagnozę zazwyczaj na podstawie charakterystycznych objawów, wspomagając się często badaniem USG żył.

Zapalenie żył głębokich

Zapalenie żył głębokich często rozwija się jako powikłanie zapalenia żył powierzchniowych i dotyczy kończyn dolnych. Jak sama nazwa wskazuje w przypadku tej jednostki chorobowej zakrzepy tworzą się w naczyniach położonych głęboko w nodze, utrudniając prawidłowy przepływ krwi. Na samym początku przebiega całkowicie bezobjawowo, jednak z czasem pojawia się wiele dolegliwości. Do charakterystycznych dla zapalenia żył głębokich objawów zaliczyć możemy silny ból nogi w trakcie ruchu, a także przyspieszoną akcję serca, którym towarzyszy gorączka. Najczęściej dolegliwości bólowe odczuwane są w łydce i pod kolanem, a opuchliznę zaobserwować można przede wszystkim w okolicy kostki. Nieleczone zapalenie żył głębokich może prowadzić do zakrzepicy, będącej główną przyczyną powstania zatorów w mózgu, płucach i w innych ważnych narządach, co może zakończyć się w najgorszym wypadku śmiercią chorego.

Czynniki ryzyka

Stany zapalne w żyłach powierzchniowych występują najczęściej u kobiet już po 40-tym roku życia, które spędzają dużo czasu w pozycji stojącej lub siedzącej, zakładając nogę na nogę lub siedząc na nogach. Dodatkowymi czynnikami ryzyka zapalenia żył powierzchniowych są oczywiście zabiegi operacyjne i odwodnienie, a także stosowanie terapii hormonalnych, zarówno antykoncepcyjnych jak i tych w przebiegu menopauzy. Z kolei zapalenie żył głębokich dotyka najczęściej kobiety dopiero po 60-tym roku życia, a dodatkowymi czynnikami ryzyka są otyłość, palenie papierosów, choroby nowotworowe i wcześniejsze zapalenie żył w wywiadzie lekarskim.

Zapalenie żył

Leczenie zapalenia żył głębokich

Zdarza się, że stan zapalny znika samoistnie, ale najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest połączenie doustnych niesteroidowych leków przeciwzapalnych w postaci maści z preparatami zawierającymi heparynę. W wyjątkowych przypadkach lekarz może zlecić również doustną terapię przeciwzapalną. Z kolei terapią z wyboru w przypadku zapalenia żył głębokich, są leki przeciwzakrzepowe w połączeniu z heparyną drobnocząsteczkową, zwłaszcza gdy ryzyko zakrzepicy jest duże. W wyjątkowych przypadkach, przy zaawansowanym stanie zapalnym, jedynym rozwiązaniem może być operacyjne usunięcie zatoru i jego rozpuszczenie. Jest to jednak zabieg dość ryzykowny, dlatego warto już wcześniej udać się do lekarza chirurga naczyniowego i poddać odpowiedniej terapii.

Nowoczesne metody,
doskonałe rezultaty

Umów się na konsultację do specjalisty

22 120 20 84

Nowoczesne metody,
doskonałe rezultaty

Chirurg naczyniowy Warszawa

Umów się na konsultację do specjalisty

Umów wizytę
22 120 20 84

Zadzwoń teraz Zapisz się online