Zakrzepica żył głębokich

utworzone przez | 15 stycznia 2019 | Bez kategorii

Gdy spuchnie nam noga wiele osób uważa, że to tylko chwilowy problem, który wystarczy przeczekać. Większość z nas bagatelizuje tą dolegliwość, nie wiedząc że może to być objaw poważnej choroby jaką jest zakrzepica żył głębokich. Dochodzi do niej, gdy w której z żył głębokich powstanie skrzep krwi, który znacznie ogranicza, a niejednokrotnie nawet całkowicie zamyka światło naczynia, blokując tym samym przepływ krwi. Najczęściej zakrzepowe zapalenie żył dotyczy naczyń w kończynach dolnych i w okolicach miednicy, co nie znaczy, że nie może pojawić się np. w ręce. Niestety, nawet 50% przypadków tej choroby ma bezobjawowy przebieg, a przecież może ona prowadzić do groźnych powikłań, a w najgorszym wypadku nawet śmierci.

Czynniki ryzyka

Zakrzepica żył głębokich najczęściej występuje u osób po 60 roku życia, w młodszym wieku zdecydowanie częściej dotyka jednak kobiet niż mężczyzn. Czynników ryzyka jest wiele, ale do najczęstszych należy stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych zawierających estrogeny, zaburzenia krzepnięcia, przebyta ciąża i poród, operacje chirurgiczne, złamania kości ud lub miednicy, odwodnienie oraz istniejąca już wcześniej choroba żylna lub żylaki. Okolicznościami sprzyjającymi powstawaniu zakrzepów w żyłach jest również długotrwałe uruchomienie. Dlaczego? Ponieważ, aby nie doszło do zakrzepicy krew musi mieć prawidłowe ciśnienie i swobodnie przemieszczać się naczyniami w kierunku serca, co znacznie ułatwia regularna praca mięśni. Jeżeli pozostają one w bezruchu, przepływ krwi z czasem jest utrudniony, a zastawki w żyłach zaczynają pracować nieprawidłowo.

Objawy zakrzepicy

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, ponad 50% przypadków tego schorzenia przebiega bezobjawowo, ale wraz z rozwojem stanu zapalnego mogą pojawić się charakterystyczne dla zakrzepicy dolegliwości. Pierwszą z nich jest silny, pojawiający się nagle ból, który nasila się przy jakimkolwiek ruchu. Zazwyczaj towarzyszy mu opuchlizna, zaczerwienienie i rozgrzanie skóry. Co istotne występują one zawsze poniżej miejsca, w którym wytworzył się skrzep. Dodatkowo u części osób może pojawić się gorączka dochodząca nawet do 40 stopni Celsjusza i przyspieszona praca serca. Co przede wszystkim jednak powinno zwrócić naszą uwagę to fakt, iż wszystkie te objawy pojawiają się wyłącznie w jednej nodze, a druga pozostaje bez zmian.

Zakrzepica
Zakrzepica

Diagnostyka zakrzepicy

Jeżeli wystąpił u Ciebie którykolwiek z opisanych wyżej objawów, koniecznie udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, który na podstawie opisanych symptomów i badania fizykalnego wystawi niezbędne skierowanie do flebologa, czyli specjalisty zajmującego się chorobami układu żylnego. Aby zakrzepica żył głębokich mogła być trafnie zdiagnozowana i leczona, wykonuje się tzw. test Wellsa składający się z 12 pytań. Jednak aby mieć 100% pewność, że diagnoza jest trafna konieczne jest przeprowadzenie kilku badań. Najważniejszym z nich jest badanie USG Doppler, pozwalające ocenić przepływ krwi w żyłach. Jest to badanie proste i całkowicie nieinwazyjne. W niektórych przypadkach wykonuje się również tzw. flebografię, czyli badanie RTG z podanym dożylnie kontrastem lub rezonans magnetyczny, które jednak mogą nasilić objawy choroby. Uzupełnieniem tych badań są badania laboratoryjne, pozwalające określić czy krzepliwość krwi jest prawidłowa.

Leczenie zakrzepicy

Zakrzepica żył głębokich to niezwykle groźna choroba, która nieleczona może prowadzić do przemieszczenia się skrzepu do płuc powodując zatorowość płucną zagrażającą życiu. W leczeniu najważniejsze jest zatem, aby nie tylko zahamować rozwój choroby, ale wręcz usunąć skrzep zagrażający zdrowiu, dodatkowo zapobiegając trwałemu uszkodzeniu zastawek żylnych. Wybór terapii zależy od miejsca występowania zakrzepu, a także zaawansowania choroby. Najczęściej leczenie może być przeprowadzone w warunkach domowych i obejmuje przede wszystkim przyjmowanie zastrzyków z heparyną oraz doustnych leków przeciwzakrzepowych. W wyjątkowych przypadkach konieczne może być operacyjne usunięcie skrzepu, które jednak niesie ze sobą spore ryzyko powikłań. Uzupełnieniem leczenia farmakologicznego jest terapia kompensacyjna, czyli noszenie indywidualnie dopasowanych pończoch uciskowych, zarówno w trakcie jak i po zakończeniu leczenia, jako jedną z najskuteczniejszych metod profilaktyki.

Nowoczesne metody,
doskonałe rezultaty

Umów się na konsultację do specjalisty

22 120 20 84

Nowoczesne metody,
doskonałe rezultaty

Chirurg naczyniowy Warszawa

Umów się na konsultację do specjalisty

Umów wizytę
22 120 20 84

Zadzwoń teraz Zapisz się online