Obrzęk limfatyczny
Obrzęk limfatyczny pierwotny
Pierwotny obrzęk limfatyczny spowodowany jest wrodzonymi nieprawidłowościami, często w wyniku hipoplazji lub aplazji naczyń limfatycznych, w wyniku czego układ chłonny nie nadąża z usuwaniem toksyn. Co ważne, najczęściej obrzęk pierwotny dotyczy tylko jednej kończyny. Objawy obrzęku pierwotnego mogą pojawić się od razu po urodzeniu, jak również w późniejszym czasie, kiedy zadziała jakiś czynnik dodatkowy, np. zmiany hormonalne lub przewlekła choroba. W tej sytuacji niemożliwe jest całkowite wyleczenie, jednak nowoczesne metody stosowane w renomowanych ośrodkach takich jak nasz pozwalają na skuteczne eliminowanie obrzęku i utrzymywanie efektów terapii, tym samym zapobiegając ich nawrotom.
Wtórny obrzęk limfatyczny
Drugim rodzajem obrzęku limfatycznego jest obrzęk wtórny, powstający w wyniku nabytego uszkodzenia naczyń chłonnych. Do najczęstszych przyczyn powodujących wtórny obrzęk limfatyczny zalicza się urazy mechaniczne, zabiegi chirurgiczne, infekcje bakteryjne i grzybicze, duże guzy nowotworowe uciskające naczynia limfatyczne, stany zapalne skóry lub węzłów chłonnych, otyłość, filariozę, przewlekłą niewydolność żylną, radioterapię a nawet długotrwały brak ruchu, spowodowany np. kontuzją. Obrzęk limfatyczny to ciężka choroba, która nieleczona może prowadzić do wielu niebezpiecznych powikłań, takich jak chociażby zapalenie skóry i naczyń limfatycznych, zakażenia bakteryjne lub grzybicze, a w skrajnych przypadkach nawet do martwicy tkanek kończyny dotkniętej obrzękiem.
Leczenie obrzęku
Obrzęk limfatyczny to schorzenie, w przypadku którego farmakoterapia jest praktycznie w ogóle nieskuteczna. Najskuteczniejszą metodą leczenia jest kompleksowa terapia przeciwobrzękowa, obejmująca drenaż limfatyczny, kompresjoterapię, rehabilitację ruchową oraz specjalistyczną pielęgnację skóry. Manualny drenaż limfatyczny polega na uciskaniu miejsc wokół obrzęku, co ma na celu przemieszczenie się chłonki z chorego miejsca do zdrowej części ciała i prawidłowo działających naczyń limfatycznych. Równie ważna co regularne drenaże jest kompresjoterapia, polegająca na ciasnym bandażowaniu miejsc objętych obrzękiem, regulując w ten sposób ciśnienie śródtkankowe i usprawniając pracę mięśni, a w efekcie poprawiając przepływ limfy.
Profilaktyka obrzęków limfatycznych
Aby terapia była w pełni skuteczna konieczne jest oprócz wspomnianych wcześniej metod regularne wykonywanie ćwiczeń, zaleconych przez specjalistę. Dobrze zaplanowana rehabilitacja pozwala na poprawę drenażu limfy i zapobiega kolejnym powikłaniom. Ćwiczenia muszą być umiarkowane, gdyż zbytnie forsowanie się może zamiast poprawić wręcz pogorszyć stan pacjenta. W przypadku osób otyłych obrzęk limfatyczny jest dużo trudniej wyleczyć, dlatego zaleca się również obniżenie masy ciała. Co więcej, osoby ze skłonnościami do obrzęków limfatycznych powinny zadbać o regularną pielęgnację skóry i stosowanie kremów ochronnych, gdyż skutkiem ubocznym obrzęku jest spadek odporności, co znacznie zwiększa ryzyko ewentualnej infekcji, mogących prowadzić paradoksalnie do nasilenia już istniejącego obrzęku. Jeżeli masz problem z obrzękiem limfatycznym to zapraszamy na konsultację chirurga naczyniowego , który ustali z Tobą przebieg dalszego leczenia.
Nowoczesne metody,
doskonałe rezultaty
Umów się na konsultację do specjalisty