Metody operacyjne leczenia żylaków kończyn dolnych

20 maja 2019

Ogólnie operacje żylaków kończyn dolnych można podzielić na operacje klasyczne oraz małoinwazyjne. W ostatnich latach, zauważa się znaczący wzrost ilości operacji wykonywanych sposobami małoinwazyjnymi a nawet udowodniono ich większą skuteczność w zapobieganiu nawrotom żylaków. Operacje klasyczne żylaków kończyn dolnych wykonywane są w warunkach bloku operacyjnego w ramach Oddziału Chirurgii Ogólnej lub w szczególnych przypadkach (żylakach nawrotowych, po występujących wcześniej powikłaniach) w ramach Oddziałów Chirurgii Naczyniowej.

Każda operacja klasyczna wymaga użycia noża chirurgicznego, wobec tego, należy liczyć się z nacięciami skóry, ponowną wizytą w poradni chirurgicznej celem zdjęcia szwów a w późniejszym okresie bliznami oraz dłuższym okresem rekonwalescencji.

Operacje małoinwazyjne żylaków kończyn dolnych, w większości przypadków, nie wymagają warunków bloku operacyjnego a jedynie dobrze wyposażonego gabinetu zabiegowego. Większość tych metod nie wymaga nawet typowego znieczulenia jakie wymagane jest w przypadku operacji klasycznych. Okres rekonwalescencji skrócony jest do minimum, po niektórych rodzajach operacji małoinwazyjnych ( np. klejenie) nie jest wymagany, pacjent po zabiegu wraca do domu. Powstało bardzo wiele rodzajów (metod) operacji małoinwazyjnych i przeciętnej osobie trudno jest się zorientować o co w tym wszystkim chodzi. Ogólnie, operacje małoinwazyjne żylaków kończyn dolnych można podzielić na termiczne i nietermiczne.
Metody termiczne (czyli takie, gdzie wykorzystuje się efekt termiczny do uszkodzenia śródbłonka naczynia, co doprowadzi do uszkodzenia naczynia i jego włóknienia) to np. ablacja laserowa (STEAM, EVLT), ablacja zmiennymi prądami (RF-radiofreequency), ablacja parą wodną. Metody te mogą wymagać znieczulenia, chociaż zwykle jest to znieczulenie miejscowe. Z powikłań, które mogą wystąpić ,należy wymienić możliwość oparzenia i wystąpienia przebarwień, które zwykle cofają się. Metody nietermiczne to takie, które zwykle nie wymagają znieczulenia i nie ma po nich wymaganego okresu rekonwalescencji. Nie występuje ryzyko oparzenia. Do tych metod należy rozpowszechniona skleroterapia piankowa, operacje z wykorzystaniem kleju tkankowego, Clarivein, Flebogrif, V-block.

Dodatkowym atutem operacji małoinwazyjnych jest to, iż przebiegają one pod kontrolą usg. W trakcie trwania zabiegu lekarz bardzo dokładnie widzi gdzie znajduje się cewnikiem i gdzie podaje środek obliterujący. Metody małoinwazyjne mają na celu zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa pacjenta, skrócenie okresu rekonwalescencji oraz lepszy efekt kosmetyczny. Decydując się jednak na jakąkolwiek z metod operacyjnych, nawet tych małoinwazyjnych, należy pamiętać, że jest to OPERACJA ponieważ jest to ingerencja w nasze ciało. Każda operacja niesie ze sobą ryzyko i możliwości wystąpienia powikłań dlatego warto przed podjęciem decyzji skonsultować się z chirurgiem naczyniowym.

Nowoczesne metody,
doskonałe rezultaty

Umów się na konsultację do specjalisty

22 120 20 84

Nowoczesne metody,
doskonałe rezultaty

Chirurg naczyniowy Warszawa

Umów się na konsultację do specjalisty

Umów wizytę
22 120 20 84

Zadzwoń teraz Zapisz się online