Flebolog – czym się zajmuje?
Kiedy udać się do flebologa?
Wizyta u flebologa może być dobrym pomysłem, jeżeli obserwujesz na swoich nogach takie przypadłości jak pajączki czyli drobne, rozszerzone naczynka w formie sieci czy żylaki, czyli widoczne przez skórę kręte, wypukłe i poszerzone żyły. Flebolog pomoże również gdy męczą Cię częste opuchlizny wokół kostek i uczucie ciężkości nóg, szczególnie pod koniec dnia, a na skórze obserwujesz brązowe przebarwienia lub trudno gojące się owrzodzenia na podudziu. Mogą one świadczyć o niewydolności żylnej, na którą cierpi nawet 50% społeczeństwa.Nieleczone objawy tej choroby mogą doprowadzić do poważnych powikłań, takich jak zakrzepica żylna, a nawet zagrażający życiu zator płucny. Na rozwój niewydolności żylnej wpływają między innymi uwarunkowania genetyczne, mało aktywny, głównie siedzący tryb życia, niewłaściwe odżywianie oraz terapie hormonalne zawierające progesteron i estrogeny.
Diagnostyka flebologiczna
Diagnoza najczęściej stawiana jest na podstawie wnikliwego wywiadu lekarskiego oraz badania fizykalnego, jak również badań obrazowych. Flebolog korzysta przede wszystkim z USG z kolorowym dopplerem, a jeżeli jest to możliwe także fotopletyzmografii, która ocenia możliwości odprowadzania krwi na podstawie pracy otaczających naczynia krwionośne mięśni. Badanie ultrasonograficzne jest konieczne do określenia stopnia wydolności układu żylnego i ewentualnego występowania cofania się krwi wbrew naturalnemu kierunkowi przepływu. Taki refluks żylny prowadzi do nadciśnienia w układzie żylnym, a żyłę określa się mianem niewydolnej, co stanowi wystarczający powód do rozpoczęcia leczenia.
Leczenie
Na podstawie postawionej diagnozy, uwzględniającej stopień zaawansowania choroby, flebolog dobiera odpowiednią terapię, dostosowaną do indywidualnych potrzeb pacjenta. Diagnostyka opiera się na szczegółowym badaniu klinicznym oraz na wykorzystaniu nowoczesnych metod obrazowania, takich jak ultrasonografia dopplerowska, która pozwala na precyzyjne określenie stanu naczyń krwionośnych. Dopiero po zebraniu całościowej oceny specjalista może podjąć decyzję o najlepszym sposobie leczenia.
Leczenie flebologiczne, kiedy objawów nie da się zlikwidować poprzez stosowanie odpowiedniej diety, zmian stylu życia czy leków doustnych, obejmuje najczęściej metody inwazyjne. W tej grupie znajdują się takie techniki, jak ostrzykiwania specjalnymi preparatami (tzw. skleroterapia), zabiegi laserowe oraz interwencje chirurgiczne. Skleroterapia polega na podawaniu do żył substancji, które powodują ich zamknięcie, co prowadzi do stopniowego zaniku nieprawidłowych naczyń. Z kolei zabiegi laserowe są bardziej zaawansowaną opcją, która wykorzystuje energię lasera do zamykania uszkodzonych żył, minimalizując inwazyjność oraz pozwalając na szybszą rekonwalescencję pacjenta.
W przypadkach mniej zaawansowanych, flebolog może zaproponować terapie nieinwazyjne, które są bardziej komfortowe dla pacjenta i nie wymagają długiego okresu regeneracji. Do takich zabiegów zaliczamy echoskleroterapię, która jest wykonywana pod kontrolą ultradźwięków, co zapewnia precyzyjne podanie leku bezpośrednio do chorego naczynia. Kolejną metodą są ultradźwięki, które wspomagają pracę naczyń limfatycznych oraz poprawiają krążenie krwi, redukując obrzęki i zmniejszając uczucie ciężkości w nogach. Manualny drenaż limfatyczny jest natomiast skutecznym sposobem na stymulowanie odpływu limfy, co może przyczynić się do zmniejszenia objawów obrzękowych. W większości przypadków takie procedury mogą być przeprowadzone bezpośrednio w gabinecie lekarskim, bez konieczności stosowania znieczulenia, co sprawia, że są mało uciążliwe dla pacjenta.
Nieodłącznym elementem leczenia i profilaktyki żylaków jest kompresoterapia, polegająca na ścisłym bandażowaniu nogi lub noszeniu specjalnych pończoch uciskowych. Takie działanie pozwala na zmniejszenie średnicy żył, co poprawia przepływ krwi w kierunku serca oraz zapobiega jej zastojom. Noszenie pończoch uciskowych może być również profilaktyczne, szczególnie u osób z obciążeniem genetycznym lub prowadzących siedący tryb życia.
Co ważne, nowoczesne metody leczenia flebologicznego oferują pacjentom możliwość skorzystania z terapii bez konieczności długotrwałej rekonwalescencji ani przebywania na zwolnieniu lekarskim, co jest częstym powodem unikania leczenia przez osoby aktywne zawodowo. Większość zabiegów jest wykonywana ambulatoryjnie, a pacjent może szybko wrócić do swoich codziennych aktywności. Brak konieczności hospitalizacji oraz krótki czas regeneracji sprawiają, że współczesne leczenie chorób żylnych jest znacznie bardziej przyjazne dla pacjenta, co przekłada się na wyższą jakość życia i lepsze rokowania zdrowotne.
Warto również pamiętać, że leczenie żylnych schorzeń powinno być wspierane przez modyfikację stylu życia, taką jak aktywność fizyczna, utrzymywanie prawidłowej masy ciała oraz unikanie długotrwałego stania lub siedzenia. Odpowiednia profilaktyka pozwala nie tylko zminimalizować ryzyko nawrotu choroby, ale również poprawia ogólną kondycję układu krwionośnego.
Profilaktyka
Jak widać choroby żył to poważne schorzenia, których nie należy lekceważyć. Dlatego zanim dojdzie do wystąpienia pierwszych objawów warto zadbać o odpowiednią profilaktykę, zwłaszcza w przypadku kobiet, których problem ten dotyka o wiele częściej niż mężczyzn. Wystarczy wprowadzić do swojego codziennego życia kilka prostych nawyków, aby dłużej cieszyć się zdrowymi żyłami. Wystarczy, że zadbamy o regularną aktywność fizyczną i zdrową, bogatą w błonnik i wodę dietę, a także o wygodne obuwie i ubrania, które ułatwią prawidłowy przepływ krwi. Dodatkowo pamiętajmy o tym, by regularnie wykonywać badania kontrolne takie jak USG Doppler.
Nowoczesne metody,
doskonałe rezultaty
Umów się na konsultację do specjalisty