Flebolog – czym się zajmuje?

utworzone przez | 19 stycznia 2019 | Bez kategorii

Flebolog to lekarz zajmujący się różnego rodzaju schorzeniami żył. Flebologia, bo tak nazywana jest gałąź medycyny zajmująca się zaburzonym funkcjonowaniem naczyń żylnych w ciągu ostatnich kilkunastu lat wyjątkowo mocno się rozwija, stając się coraz bardziej popularną i łatwiej dostępną dla przeciętnego Kowalskiego. Jest ona tak naprawdę jedną z gałęzi chirurgii naczyniowej i zajmuje się zarówno leczeniem stanów przewlekłych jak i ostrych. Flebologa możemy spotkać już nie tylko w prywatnych gabinetach medycyny estetycznej czy klinikach chirurgicznych, ale również w tradycyjnych przychodniach specjalistycznych. Są to zazwyczaj lekarze posiadający specjalizację z zakresu chirurgii naczyniowej, angiologii, dermatochirurgii, radiologii, chirurgii ogólnej czy też medycyny estatycznej.

Kiedy udać się do flebologa?

Wizyta u flebologa może być dobrym pomysłem, jeżeli obserwujesz na swoich nogach takie przypadłości jak pajączki czyli drobne, rozszerzone naczynka w formie sieci czy żylaki, czyli widoczne przez skórę kręte, wypukłe i poszerzone żyły. Flebolog pomoże również gdy męczą Cię częste opuchlizny wokół kostek i uczucie ciężkości nóg, szczególnie pod koniec dnia, a na skórze obserwujesz brązowe przebarwienia lub trudno gojące się owrzodzenia na podudziu. Mogą one świadczyć o niewydolności żylnej, na którą cierpi nawet 50% społeczeństwa.Nieleczone objawy tej choroby mogą doprowadzić do poważnych powikłań, takich jak zakrzepica żylna, a nawet zagrażający życiu zator płucny. Na rozwój niewydolności żylnej wpływają między innymi uwarunkowania genetyczne, mało aktywny, głównie siedzący tryb życia, niewłaściwe odżywianie oraz terapie hormonalne zawierające progesteron i estrogeny.

Diagnostyka flebologiczna

Diagnoza najczęściej stawiana jest na podstawie wnikliwego wywiadu lekarskiego oraz badania fizykalnego, jak również badań obrazowych. Flebolog korzysta przede wszystkim z USG z kolorowym dopplerem, a jeżeli jest to możliwe także fotopletyzmografii, która ocenia możliwości odprowadzania krwi na podstawie pracy otaczających naczynia krwionośne mięśni. Badanie ultrasonograficzne jest konieczne do określenia stopnia wydolności układu żylnego i ewentualnego występowania cofania się krwi wbrew naturalnemu kierunkowi przepływu. Taki refluks żylny prowadzi do nadciśnienia w układzie żylnym, a żyłę określa się mianem niewydolnej, co stanowi wystarczający powód do rozpoczęcia leczenia.

Leczenie

Na podstawie postawionej diagnozy, uwzględniającej stopień zaawansowania choroby flebolog dobiera odpowiednią terapię. Leczenie flebologiczne, gdy objawów nie da się zlikwidować odpowiednią dietą czy lekami to najczęściej metody inwazyjne, takie jak ostrzykiwania, zabiegi laserowe oraz chirurgiczne. Dodatkowo specjalista może zaproponować również takie nieinwazyjne zabiegi jak echoskleroterapię, ultradźwięki czy manualny drenaż limfatyczny, które w większości przypadków mogą być wykonane bezpośrednio w gabinecie, w dodatku bez konieczności podawania znieczulenia. Leczenie i profilaktyka żylaków opiera się również na kompresoterapii, czyli ciasnemu bandażowaniu nogi lub noszeniu specjalnych pończoch uciskowych. W ten sposób dochodzi do zmniejszenia średnicy żył, co ułatwia prawidłowy odpływ krwi do serca. Co ważne, nowoczesne metody leczenia pozwalają na korzystanie z terapii bez konieczności przebywania na zwolnieniu lekarskim, co często zniechęca do podjęcia leczenia.

Profilaktyka

Jak widać choroby żył to poważne schorzenia, których nie należy lekceważyć. Dlatego zanim dojdzie do wystąpienia pierwszych objawów warto zadbać o odpowiednią profilaktykę, zwłaszcza w przypadku kobiet, których problem ten dotyka o wiele częściej niż mężczyzn. Wystarczy wprowadzić do swojego codziennego życia kilka prostych nawyków, aby dłużej cieszyć się zdrowymi żyłami. Wystarczy, że zadbamy o regularną aktywność fizyczną i zdrową, bogatą w błonnik i wodę dietę, a także o wygodne obuwie i ubrania, które ułatwią prawidłowy przepływ krwi. Dodatkowo pamiętajmy o tym, by regularnie wykonywać badania kontrolne takie jak USG Doppler.

Nowoczesne metody,
doskonałe rezultaty

Umów się na konsultację do specjalisty

22 120 20 84

Nowoczesne metody,
doskonałe rezultaty

Chirurg naczyniowy Warszawa

Umów się na konsultację do specjalisty

Umów wizytę
22 120 20 84

Zadzwoń teraz Zapisz się online