Zespół stopy cukrzycowej
Na tle przewlekle trwającej hiperglikemii , która często współistnieje z zaburzeniami lipidowymi, dochodzi do przyspieszonego rozwoju miażdżycy w tętnicach kończyn dolnych oraz uszkodzenia nerwów obwodowych.
Zmiany te prowadzą do niedokrwienia kończyny dolnej, zaburzeń czucia powierzchownego oraz neuropatii ruchowej w wyniku zaniku niektórych mięśni w obrębie stopy. Zmienia się biomechanika stopy, co z kolei jest dużym czynnikiem ryzyka powstania owrzodzenia.
W początkowym etapie rozwoju zespołu stopy cukrzycowej dominują objawy neurologiczne czyli ubytki czucia powierzchownego, osłabienie odruchów ścięgnistych, rwące bóle kostne, drętwienia, uczucie „mrowienia” w stopach, pieczenie stóp. Następnie zniekształceniu ulega prawidłowe napięcie i wysklepienie stopy, dochodzi do deformacji stopy. Częstym objawem są tzw. „palce młoteczkowate”.
W najbardziej zaawansowanym stadium powstaje owrzodzenie. Leczenie zespołu stopy cukrzycowej wymaga współpracy wielu specjalistów : przede wszystkim diabetologa, neurologa, chirurga ogólnego i naczyniowego, ortopedy oraz wykwalifikowanego w leczeniu stopy cukrzycowej podologa. Niezbędnym w procesie oceny stopnia zaawansowania choroby jest badanie usg doppler układu tętniczego kończyn dolnych. Badanie to pozwoli na właściwą ocenę przepływów krwi w tętnicach kończyn dolnych lub stwierdzenie ich niedrożności.
Nowoczesne metody,
doskonałe rezultaty

Umów się na konsultację do specjalisty