Zespół stopy cukrzycowej

13 maja 2019

Pojęcie zespołu stopy cukrzycowej obejmuje występowanie owrzodzenia u osób chorych na cukrzycę, wraz ze współistnieniem innych zmian w obrębie stopy. Do innych zmian występujących w zespole stopy cukrzycowej zaliczamy; zmiany destrukcyjne w obrębie układu kostnego stopy, zmiany destrukcyjne tkanek głębiej położonych ( mięśni, ścięgien), zaburzenia neurologiczne i niedokrwienne.

Na tle przewlekle trwającej hiperglikemii , która często współistnieje z zaburzeniami lipidowymi, dochodzi do przyspieszonego rozwoju miażdżycy w tętnicach kończyn dolnych oraz uszkodzenia nerwów obwodowych.

Zmiany te prowadzą do niedokrwienia kończyny dolnej, zaburzeń czucia powierzchownego oraz neuropatii ruchowej w wyniku zaniku niektórych mięśni w obrębie stopy. Zmienia się biomechanika stopy, co z kolei jest dużym czynnikiem ryzyka powstania owrzodzenia.

Do innych czynników ryzyka wystąpienia owrzodzenia w zespole stopy cukrzycowej należą mikrourazy stopy (np. niedopasowane obuwie), niewłaściwe zabiegi pielęgnacyjne, zaniedbania higieniczne, palenie tytoniu.

W początkowym etapie rozwoju zespołu stopy cukrzycowej dominują objawy neurologiczne czyli ubytki czucia powierzchownego, osłabienie odruchów ścięgnistych, rwące bóle kostne, drętwienia, uczucie „mrowienia” w stopach, pieczenie stóp. Następnie zniekształceniu ulega prawidłowe napięcie i wysklepienie stopy, dochodzi do deformacji stopy. Częstym objawem są tzw. „palce młoteczkowate”.

W kolejnym etapie dołączają się objawy niedokrwienne spowodowane zbyt małym dopływem krwi do kończyn dolnych. Objawia się to chromaniem przestankowym, czyli wystąpieniem silnego bólu w kończynach po przejściu określonego dystansu lub w trakcie wchodzenia po schodach. Dystans przejścia bez bólu, w miarę postępu choroby, skraca się, aż do wystąpienia bólu spoczynkowego.

W najbardziej zaawansowanym stadium powstaje owrzodzenie. Leczenie zespołu stopy cukrzycowej wymaga współpracy wielu specjalistów : przede wszystkim diabetologa, neurologa, chirurga ogólnego i naczyniowego, ortopedy oraz wykwalifikowanego w leczeniu stopy cukrzycowej podologa. Niezbędnym w procesie oceny stopnia zaawansowania choroby jest badanie usg doppler układu tętniczego kończyn dolnych. Badanie to pozwoli na właściwą ocenę przepływów krwi w tętnicach kończyn dolnych lub stwierdzenie ich niedrożności.

Nowoczesne metody,
doskonałe rezultaty

Umów się na konsultację do specjalisty

22 120 20 84

Nowoczesne metody,
doskonałe rezultaty

Chirurg naczyniowy Warszawa

Umów się na konsultację do specjalisty

Umów wizytę
22 120 20 84

Zadzwoń teraz Zapisz się online