Trudno gojące się rany

6 maja 2019

Co to jest trudno gojąca się rana? Zwykle, trudno gojąca się rana, to rana przewlekła. Do takich ran zaliczamy owrzodzenia kończyn, powstałe w wyniku przewlekłej niewydolności żylnej, owrzodzenia tętnicze, rany związane z zespołem stopy cukrzycowej oraz przetoki i rany zakażone.

Gojenie się rany nie jest procesem tylko miejscowym ale ogólnoustrojowym ponieważ każda rana wiąże się z ogólnoustrojową reakcją na ranę. Proces gojenia rany składa się z kilku faz; fazy zapalnej, wytwórczej, obkurczania rany oraz przebudowy.

W fazie zapalnej dochodzi do zwiększenia przepływu krwi przez ranę, powstania mikrozakrzepów, wynaczynienia przeciwciał z osocza i uwolnienia czynników zapalnych. W fazie wytwórczej dochodzi do syntezy kolagenu i substancji podstawowej, następnie dochodzi do obkurczania fibroblastów i powstania krzyżowych połączeń w kolagenie w fazach obkurczania i przebudowy. Faza przebudowy może trwać od kilku tygodni nawet do kilku lat.

W ranach trudno gojących się ogromne znaczenie mają miejscowe i ogólnoustrojowe czynniki hamujące proces gojenia. Upraszczając – co ma wpływ na to, że rana się nie goi ? Do czynników miejscowych zaliczamy; miejscowe niedotlenienie rany, niedostateczną podaż czynników odżywczych do rany (energii, białek), wysuszenie rany lub nadmierny wysięk, niekontrolowany odczyn zapalny, nadkażenie florą bakteryjną lub grzybiczą, urazy rany, odczyny alergiczne.

Do czynników ogólnoustrojowych zaliczamy; współistniejące choroby przewlekłe takie jak cukrzyca, choroba nowotworowa, niewydolność nerek, zakażenia ogólnoustrojowe, przyjmowanie przewlekłe sterydów, niedożywienie, niedostateczne ukrwienie ( w zaawansowanej miażdżycy).

W związku z tym, iż częstym tłem niegojących się ran jest czynnik niedokrwienny (zaawansowana miażdżyca) lub przewlekła niewydolność żylna, zaleca się aby jednym z badań, które należy wykonać w przypadku takiej rany jest usg doppler układu żylnego lub tętniczego oraz konsultacja chirurga naczyniowego. Diagnostykę warto poszerzyć o badanie poziomu glikemii we krwi, oznaczenie czynnika reumatoidalnego, stężenia kreatyniny i mocznika we krwi, wymazy bakteriologiczne z rany, ewentualnie pobranie wycinka do badania histopatologicznego.

Leczenie ran przewlekłych jest dość skomplikowane, czasochłonne i zazwyczaj pochłaniające olbrzymie nakłady finansowe. Dlatego warto zdiagnozować przyczynę braku gojenia się rany, co umożliwi działanie przyczynowe a nie jedynie objawowe. Zwłaszcza, iż uważa się, że bez właściwego postępowania, żadne z owrzodzeń żylnych czy tętniczych nie ulegnie samoistnemu wygojeniu. Podobnie z owrzodzeniami i ranami w zespole stopy cukrzycowej.

Właściwe leczenie to nie tylko przepłukiwanie rany (irygacja), dezynfekcja rany, oczyszczanie z martwiczych tkanek, stosowanie właściwych opatrunków czy leków o działaniu ogólnoustrojowym ale niekiedy ingerencja chirurgiczna – wycinanie przetok, udrażnianie niedrożnych miażdżycowo tętnic lub selektywne zamykanie (skleroterapia) niewydolnych żył zasilających owrzodzenie żylne. Nowoczesne leczenie to także drenaże limfatyczne i zastosowanie kompresjoterapii.

Podsumowując – właściwe postępowanie z trudno gojącą się raną to zdiagnozowanie przyczyny utrudnionego gojenia a następnie wdrożenie właściwego, dobranego indywidualnie leczenia.

Nowoczesne metody,
doskonałe rezultaty

Umów się na konsultację do specjalisty

22 120 20 84

Nowoczesne metody,
doskonałe rezultaty

Chirurg naczyniowy Warszawa

Umów się na konsultację do specjalisty

Umów wizytę
22 120 20 84

Zadzwoń teraz Zapisz się online