Skleroterapia

Skleroterapia to zabieg ostrzykiwania teleangiektazji (czyli tzw. pajączków), poszerzonych żył siatkowatych oraz żylaków, powodujący ich obliterację, a więc zarośnięcie. Skleroterapia jest zabiegiem o wiele mniej inwazyjnym niż tradycyjne leczenie chirurgiczne, a przy tym bardzo skuteczne.

Skleroterapia Warszawa ulica Rydygiera 19/U17, skleroterapia to nowoczesna, mało inwazyjna i coraz popularniejsza metoda leczenia przewlekłej niewydolności żylnej, zwłaszcza w początkowych stadiach choroby, kiedy objawami są głównie tzw. pajączki, poszerzone żyły siatkowate oraz niewielkie żylaki. Skleroterapia polega na wprowadzeniu przy pomocy strzykawki zakończonej cieniutką igłą do rozszerzonego naczynia krwionośnego specjalnych środków farmakologicznych (w postaci płynu lub pianki), co powoduje zamknięcie żyły. Doświadczony chirurg naczyniowy podczas skleroterapii może skutecznie zamknąć właściwie każde rozszerzone naczynie. Dla pacjenta zabieg jest natomiast doskonałą alternatywą dla leczenia operacyjnego, bez nacięć skóry, blizn i długotrwałej rekonwalescencji.

 

Skleroterapia – wskazania

Skleroterapia znajduje zastosowanie przede wszystkim w leczeniu zmian w naczyniach krwionośnych o małym stopniu zaawansowania, które są jeszcze problemem bardziej estetycznym niż zdrowotnym i nie towarzyszą im poważne uszkodzenia głównych żył kończyn dolnych, a mianowicie żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej. Ich stan sprawdza się podczas badania USG Dopplera, podczas którego lekarz może skontrolować przepływ krwi w tych naczyniach.

Zabieg skleroterapii w Warszawie wykonuje się więc w przypadku zdiagnozowanych teleangiektazji, pojedynczych niewielkich żylaków, tzw. żylaków resztkowych, będących wynikiem błędnej techniki operacyjnej lub nieodpowiednio dobranej metody operacyjnej, a także żylaków niewydolnych żył przeszywających i powierzchownych. Skleroterapia jest również zabiegiem wykonywanym u osób w podeszłym wieku, dla których operacyjne leczenie żylaków jest zbyt ryzykowne np. ze względu na współistniejące choroby układu krążenia. Za każdym razem o kwalifikacji do jej przeprowadzenia decyduje oczywiście chirurg naczyniowy.

Przeciwwskazania do zabiegu skleroterapii

Tak jak w przypadku każdej procedury medycznej, tak również w przypadku zabiegu skleroterapii istnieją przeciwwskazania do jej wykonywania. Zalicza się do nich:

  • obecność nieustabilizowanych chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca (ich ustabilizowanie pozwala na przeprowadzenie zabiegu),
  • nadwrażliwość lub alergia na środki farmakologiczne stosowane podczas skleroterapii (zazwyczaj w postaci wysypki skórnej, rzadkiej duszności),
  • podrażnienia, infekcje, owrzodzenia czy rany w obrębie skóry w okolicy, w której ma nastąpić ostrzykiwanie,
  • obrzęki kończyn dolnych o nieustalonym pochodzeniu, niereagujące na zastosowane leczenie.
    Zabiegu nie wykonuje się również u kobiet w okresie ciąży oraz karmienia piersią. Po ich zakończeniu skleroterapia jest jednak wskazana u tych pań, u których podczas ciąży pojawiły się pajączki i żylaki – szacuje się, że problem ten dotyczy nawet 40% kobiet spodziewających się dziecka. Zabieg pozwala szybko i bezpiecznie pozbyć się nieestetycznych zmian na kończynach dolnych.

Skleroterapia – przebieg zabiegu

Jak już wcześniej wspominano, skleroterapia jest zabiegiem bezpiecznym i mało inwazyjnym. Może być wykonywana w znieczuleniu miejscowym, ale nie musi – u większości pacjentów nakłucie skóry przy pomocy cienkiej igły nie powoduje żadnych większych dolegliwości bólowych, poza lekkim pieczeniem czy poczuciem dyskomfortu. Zabieg nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Przed skleroterapią nie powinno się smarować nóg żadnymi kremami, balsamami czy maściami. Można natomiast pić i spożywać lekkie posiłki.

Dla jak największej precyzji zabiegu, skleroterapia jest wykonywana pod kontrolą aparatu USG, co pozwala lekarzowi na wprowadzenie igły dokładnie do zmienionego naczynia. Podczas zabiegu wykorzystuje się najczęściej jedną z dwóch substancji: polidocanol lub siarczan sodowy tetradecylu. Cały zabieg trwa z reguły od 15 do 30 minut, czasami konieczne bywa jego powtórzenie po jakimś czasie.

Skleroterapia

Skleroterapia – efekty, rekonwalescencja, możliwe powikłania

Należy mieć świadomość, że pajączki czy żylaki po skleroterapii nie znikną z dnia na dzień. Proces zamykania naczynia trwa od trzech do czterech tygodni, a jego wchłanianie – od kilku tygodni nawet do kilku miesięcy. Czasem w miejscu tym może pojawiać się zasinienie, a także twardawe i nieco bolesne zgrubienie. Bolesność większych naczyń może utrzymywać się do dwóch tygodni.

W przypadku skleroterapii ważne jest to, że tuż po zabiegu można od razu wrócić do domu i normalnych aktywności – niepotrzebna jest hospitalizacja czy unieruchomienie. W trakcie kilku-kilkunastu tygodni po zabiegu należy natomiast nosić specjalne pończochy uciskowe. Kompresjoterapia zwiększa skuteczność zabiegu i przyspiesza zamykanie naczynia. Nie trzeba obawiać się estetyki takich pończoch – obecnie wyglądają one tak samo, jak elegancka codzienna bielizna, więc można je nosić do spódnic i sukienek, nawet do pracy czy na przyjęcia.  Skleroterapia Warszawa ulica Rydygiera 19/U17 – Zapraszamy do kontaktu.

Nowoczesne metody,
doskonałe rezultaty

Umów się na konsultację do specjalisty

22 120 20 84

Nowoczesne metody,
doskonałe rezultaty

Chirurg naczyniowy Warszawa

Umów się na konsultację do specjalisty

Umów wizytę
22 120 20 84

Zadzwoń teraz Zapisz się online