Przewlekła niewydolność żylna

27 maja 2019

Przewlekła niewydolność żył jest najczęściej następstwem zespołu pozakrzepowego, ale może powstać również w przebiegu pierwotnych żylaków (samoistnych) lub niewydolności zastawek żył głębokich. Problem w przewlekłej niewydolności żylnej głównie polega na trwałych zaburzeniach w odpływie krwi z kończyn dolnych, powstałych w wyniku niedrożności lub uszkodzenia żył głębokich przez proces zapalno-zakrzepowy. Wśród objawów przewlekłej niewydolności żylnej dominują: uczucie ciężkości kończyn dolnych, bóle o różnym nasileniu, obrzęki, szczególnie zaznaczone na obwodzie kończyn, zła tolerancja wysiłku fizycznego, przebarwienia oraz stan zapalny skóry i tkanki podskórnej, stwardnienie tkanek, przewlekłe owrzodzenia lub blizny po nich oraz wtórne żylaki.
Należy zwrócić uwagę, że objawy przewlekłej niewydolności żylnej nie muszą wystąpić wszystkie na raz i natychmiastowo. Jest to raczej proces postępujący, w którym skrajną sytuacją jest wystąpienie owrzodzenia. Niestety bez profesjonalnej pomocy lekarskiej zwykle są to owrzodzenia bardzo trudno gojące się, pozostawiające blizny z tendencją do odnawiania się, pogarszające jakość życia. Z drugiej strony występowanie obrzęków w okolicy kostek kończyn dolnych nie musi od razu oznaczać początków przewlekłej niewydolności żylnej. Dlatego aby zróżnicować przyczynę powstałych dolegliwości warto udać się do chirurga naczyniowego celem konsultacji. Jednym z badań, pozwalających ustalić przyczynę przewlekłej niewydolności żylnej, jest USG Doppler układu żylnego kończyn dolnych.

Żylaki i przewlekła niewydolność żylna u kobiet w ciąży

Wyniki badań wskazują, że żylaki występują u kobiet do 2 razy częściej niż u mężczyzn. Wśród przyczyn wymienia się ciążę, estrogeny i dłuższy czas życia. Zauważono, że zarówno przebyte ciąże, jak i porody wpływają negatywnie na stan funkcjonowania układu żylnego kończyn dolnych. Objawy przewlekłej choroby żylnej u wielu kobiet pojawiają się lub nasilają w ciąży. Podobnie żylaki, pojawiają się w czasie pierwszej ciąży i znikają po porodzie, po drugim porodzie mamy już często do czynienia z utrzymywaniem się zmian w naczyniach żylnych. Dlaczego tak się dzieje ? Mamy do czynienia z wieloma czynnikami. Po pierwsze, rozwijająca się ciężarna macica uciska na naczynia żylne. Zwiększa się także objętość krwi krążącej i rzutu mięśnia sercowego co powoduje zwiększone parcie na ściany naczyń krwionośnych, może to powodować poszerzenie się światła naczyń żylnych, dysfunkcję zastawek żylnych, zaleganie krwi w żyłach kończyn dolnych. W czasie ciąży dochodzi do zwiększenia lepkości krwi ,co może aktywować proces zakrzepowy. Dodatkowym i nieuniknionym czynnikiem są zmiany hormonalne, głównie wzrost stężenia estrogenów i progesteronu.

Głównym sposobem leczenia niewydolności żylnej u kobiet w ciąży jest kompresjoterapia czyli stosowanie ucisku na kończynę tak, aby przeciwdziałać nadciśnieniu w niewydolnych żyłach. Profilaktyka uciskowa zalecana jest szczególnie pacjentkom z wywiadem naczyniowym, obejmującym zarówno przebyte zakrzepowe zapalenie żył jak i stwierdzone żylaki kończyn dolnych lub sromu. Wyroby o stopniowanym ucisku powinny być stosowane od początku ciąży. Przeciw wskazaniem do ich stosowania są stany zapalne skóry, rany, miażdżyca zarostowa tętnic kończyn dolnych, angiopatia cukrzycowa. Z punktu widzenia chirurga naczyniowego dodatkową pomoc stanowią leki flebotropowe, jednakże zalecamy aby włączenie takich leków odbywało się w porozumieniu z ginekologiem prowadzącym ciążę.

Nowoczesne metody,
doskonałe rezultaty

Umów się na konsultację do specjalisty

22 120 20 84

Nowoczesne metody,
doskonałe rezultaty

Chirurg naczyniowy Warszawa

Umów się na konsultację do specjalisty

Umów wizytę
22 120 20 84

Zadzwoń teraz Zapisz się online