PRZEWLEKŁE NIEDOKRWIENIE KOŃCZYN DOLNYCH

Co to jest tak właściwie niedokrwienie kończyn dolnych i czego dotyczy ? Jakie są objawy tej choroby ? Co należy zrobić w przypadku, gdy takie objawy wystąpią u mnie ? – to najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.

Trudno dojść do porozumienia z pacjentem, zwłaszcza iż wielu z nich jest przekonanych, że niedokrwienie tj. „zapchanie”, jak stwierdzają, dotyczy żył. Czas więc na uporządkowanie wiadomości.

Niedokrwienie kończyn dolnych związane jest z układem tętniczym oraz najczęściej z rozwijającą się w tętnicach miażdżycą. Postępująca przez wiele lat miażdżyca powoduje stopniowe zwężanie światła naczynia, prowadząc do jego niedrożności. Mówimy wtedy o niedokrwieniu przewlekłym ponieważ objawy trwają zwykle wiele lat stopniowo nasilając się. W skrajnych przypadkach, przewlekłe niedokrwienie kończyn prowadzi do całkowitego wyłączenia pacjenta z poruszania się ze względu na silne dolegliwości bólowe nóg a nawet bólu spoczynkowego.

Ograniczenie poruszania się, skrócenie dystansu przejścia bez bólu, nazywamy chromaniem przestankowym. Jest to jeden z pierwszych, dostrzegalnych objawów przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych.

Do innych objawów przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych należą: łatwe męczenie się kończyn dolnych w trakcie chodzenia, osłabienie siły mięśniowej w kończynach dolnych, bóle łydek, ud, pośladków, zmiana zabarwienia skóry, ochłodzenie stóp, niegojące się rany.

Czy jestem narażony na wystąpienie u mnie przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych ?

Głównymi czynnikami ryzyka przyspieszonego rozwoju miażdżycy jest palenie tytoniu, otyłość, zaburzenia gospodarki lipidowej – podwyższone wartości cholesterolu, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze. Jeżeli występuje chociaż jeden czynnik ryzyka połączony z jakimkolwiek objawami należy udać się do chirurga naczyniowego celem USG Doppler ukł. tętniczego, które w znaczącym stopniu pozwoli wyjaśnić przyczynę dolegliwości. W razie wątpliwości lekarz może zalecić rozszerzenie diagnostyki i wykonanie angiotomografi z kontrastem ( angio-TK). Należy jednak pamiętać, iż badanie to jest obciążające dla organizmu i muszą zaistnieć odpowiednie wskazania do jego wykonania. Badanie USG Doppler jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne a także powtarzalne.

Pocieszające dla pacjentów powinno być to, że modyfikacja własnego stylu życia może przynieść znaczącą poprawę. Zaprzestanie palenia tytoniu, redukcja masy ciała, obniżenie wartości cholesterolu, prawidłowe leczenie chorób współistniejących np. nadciśnienia tętniczego może spowolnić rozwój choroby. Intensywny wysiłek fizyczny może wspomóc rozwój krążenia obocznego co złagodzi dolegliwości bólowe. W doborze odpowiedniej farmakoterapii pomoże Państwu chirurg naczyniowy. Zadecyduje także, czy wymagana jest operacja. Dlatego warto nie zwlekać i udać się na wizytę jak najszybciej po wystąpieniu niepokojących objawów.

Zadzwoń teraz Zapisz się online