Owrzodzenie żylne podudzia (goleni)

3 czerwca 2019

Owrzodzenie żylne podudzia stanowi najpoważniejsze powikłanie przewlekłej choroby żylnej. W następstwie zwiększających się systematycznie zmian w skórze takich jak ; przewlekły obrzęk, zapalenie tkanki podskórnej, wyprysk skórny z towarzyszącym przebarwieniem skóry, powstaje strefa martwicy. Owrzodzenie może powstać w wyniku nawet niewielkiego urazu tej okolicy lub samoistnie, bez przyczyny. Zwykle przybiera postać owalnego ubytku skóry, najczęściej w okolicy kostki przyśrodkowej, rzadziej bocznej. W skrajnych przypadkach może okrężnie obejmować całe podudzie. Liczba owrzodzeń może być różna, zdarza się, że występuje ich kilka.
Niestety obecność owrzodzenia predysponuje do nadkażenia pospolitymi bakteriami oraz występowania krwawień i surowiczych wysięków. Konieczność częstych zmian opatrunków znacznie pogarsza naszą jakość życia i generuje niemałe koszty. Nieleczone żylne owrzodzenie podudzi nie wykazuje tendencji do samoistnego wyleczenia dlatego jeśli podejrzewasz u siebie podobne zmiany, zgłoś się jak najszybciej do chirurga naczyniowego, który ustali właściwe postępowanie. Nieocenioną metodą diagnostyczną w nowoczesnym leczeniu owrzodzeń jest USG Doppler układu żylnego kończyn dolnych. Badanie to pozwala często na wykrycie przyczyny powstania owrzodzenia.

„Pajączki” czyli teleangiektazje i żyły siatkowate – czy należy się bać?

Jednym z pierwszych objawów przewlekłej niewydolności żylnej są tzw. teleangiektazje, w języku potocznym nazywane „pajączkami”. Nazwa pewnie wzięła się stąd, że wyglądem faktycznie przypominają naczyniowe pajączki na skórze. Teleangiektazje to nazwa medyczna, chociaż przyznajmy, że trudna do wypowiedzenia. Są to poszerzenia ( do 1 mm) śródskórnych naczyń włosowatych, czyli tych najmniejszych jakie są. Zwykle mają zabarwienie brunatno czerwone lub sine.

Żyły siatkowate leżą nieco głębiej w skórze, w warstwie skóry właściwej. Mogą poszerzać się do 3 mm i wtedy stają się widoczne a ich zabarwienie jest niebieskie. Niestety udowodniono łączność „pajączków” i żył siatkowatych z dużymi żyłami np. żyłą odpiszczelową. Dlatego często pojawienie się „pajączków” może być zapowiedzią niewydolności żył. Aby stwierdzić niewydolności żył, należy wykonać badanie USG Doppler układu żylnego. Warto jednak pogłębić diagnostykę celem wykluczenia innych chorób internistycznych np. niewydolności wątroby, zaburzeń hormonalnych, które mogą objawiać się wystąpieniem „pajączków”. Celem skonsultowania wyników lub wykonania badania USG Doppler warto udać się do chirurga naczyniowego.

„Pajączki” i poszerzone żyły siatkowate leczy się z zastosowaniem wstrzyknięć środków obliterujących (skleroterapia), rzadziej promieniami lasera. Należy liczyć się z tym, że są to wskazania kosmetyczne a w sąsiedztwie leczonych nieprawidłowości mogą pojawić się nowe zmiany.

Nowoczesne metody,
doskonałe rezultaty

Umów się na konsultację do specjalisty

22 120 20 84

Nowoczesne metody,
doskonałe rezultaty

Chirurg naczyniowy Warszawa

Umów się na konsultację do specjalisty

Umów wizytę
22 120 20 84

Zadzwoń teraz Zapisz się online