Ostre niedokrwienie kończyn dolnych

11 sierpnia 2019

OSTRE NIEDOKRWIENIE KOŃCZYN DOLNYCH

Ostre niedokrwienie kończyn dolnych, podobnie jak przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych, dotyczy tętnic. Różnica polega na tym, iż jest to zdarzenie nagłe. Jest to nagłe, całkowite lub prawie całkowite, wstrzymanie napływu krwi do tętnic kończyn dolnych. Dzieje się tak najczęściej na skutek zatoru, ostrego zakrzepu lub urazu tętnicy.

Zator tętniczy – jest to sytuacja, w której skrzeplina ( z blaszki miażdżycowej lub serca w wyniku migotania przedsionków) ulega oderwaniu i przemieszczeniu, wraz z prądem krwi, obwodowo do tętnic kończyn dolnych. Dochodzi wtedy do zamknięcia światła naczynia i drastycznego spadku przepływu krwi.

Ostry zakrzep – jest to powstanie skrzeplin na blaszce miażdżycowej (najczęściej w wyniku jej pęknięcia) lub w miejscu uszkodzonego śródbłonka, co również powoduje okluzję naczynia i znacząco upośledza napływ krwi do tętnic.

W wyniku urazu tętnicy może dojść do jej rozerwania lub zmiażdżenia i uszkodzenia śródbłonka co także może prowadzić do ostrego niedokrwienia.

 

Są to najczęściej występujące przyczyny zamknięcia światła tętnicy, powodujące ostre niedokrwienie. W przeciwieństwie do przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych, objawy w ostrym niedokrwieniu są dość gwałtowne, co zmusza pacjenta do szukania natychmiastowej pomocy.

Przede wszystkim nasilone dolegliwości bólowe, zblednięcie i oziębienie skóry, zaburzenia czucia, drętwienie, zniesienie ruchomości kończyny to one powodują, iż pacjent udaje się do szpitala. Tego typu dolegliwości nie należy nigdy lekceważyć i udać się po pomoc niezależnie od pory dnia. Zwykle w przypadku ostrego niedokrwienia wymagana jest pilna operacja a im krótszy czas zwłoki, tym rokowanie lepsze.

Nowoczesne metody,
doskonałe rezultaty

Umów się na konsultację do specjalisty

22 120 20 84

Nowoczesne metody,
doskonałe rezultaty

Chirurg naczyniowy Warszawa

Umów się na konsultację do specjalisty

Umów wizytę
22 120 20 84

Zadzwoń teraz Zapisz się online