Obrzęk lipidowy czyli Lipodemia
Skąd się bierze obrzęk tłuszczowy?
Obrzęk lipidowy to przewlekła choroba dotykająca głównie kobiet po okresie dojrzewania, której cechą charakterystyczną jest obustronne zwiększenie się ilości tkanki tłuszczowej od pasa w dół, aż do kostek. U osób cierpiących na lipodemię, bo tak inaczej określa się tą chorobę, często występuje również obrzęk ortostatyczny, spowodowany długotrwałym przebywaniem w pozycji stojącej lub siedzącej, a także skłonność do pojawiania się siniaków nawet po delikatnym dotknięciu. Niezwykle istotny jest fakt, iż tkanka tłuszczowa związana z tym obrzękiem nie ulega spalaniu nawet w trakcie stosowania restrykcyjnych diet czy ćwiczeń. Choć obrzęk lipidowy pojawia się zazwyczaj u dorosłych kobiet, jego pierwsze objawy można zauważyć już pod koniec okresu dojrzewania, a ich zaostrzenie obserwuje się często po operacjach ginekologicznych, w trakcie ciąży lub po przebiegu menopauzy. Nie znana jest jednoznaczna przyczyna tej choroby, jednak do czynników sprzyjających jej rozwojowi zalicza się predyspozycję genetyczną, zachwianie równowagi hormonalnej oraz problemy z prawidłowym metabolizowaniem wysięku z naczyń krwionośnych.
Na czym polega obrzęk lipidowy?
Wyróżniamy trzy podstawowe stadia lipodemii. Pierwsze z nich może trwać nawet kilka lat i objawia się przede wszystkim spadkiem elastyczności skóry, choć wciąż jest ona miękka i gładka, bez zmian barwnych. Natomiast wykonując badanie palpacyjne można już wyczuć guzki w tkance podskórnej, która zaczyna swoją strukturą przypominać gąbkę. W kolejnym etapie choroby dochodzi już do stwardnienia skóry, pod którą zaczynają być widoczne gołym okiem liczne nierówności, spowodowane tworzeniem się dużych płatów podskórnej tkanki tłuszczowej. Dodatkowo pojawia się obrzęk lipidowy narastający w ciągu dnia, a także nadwrażliwość na dotyk w obrębie ud. W ostatnim stadium choroby rozrost tkanki tłuszczowej jest na tyle duży, że guzki podskórne mogą być nawet wielkości pięści, czego skutkiem jest widoczna deformacja kończyn dolnych. Objawem towarzyszącym jest wtórny obrzęk limfatyczny.
Powikłania
Nieleczony obrzęk lipidowy może prowadzić do wielu powikłań. Najpoważniejszym z nich jest wtórny obrzęk limfatyczny, spowodowany nadmiernym osadzaniem się komórek tłuszczowych w tkance łącznej, co skutkuje całkowitą blokadą najmniejszych z otaczających je naczyń limfatycznych i silnym bólem. Często dopiero na tym etapie lekarze zaczynają poważnie traktować dolegliwości zgłaszane przez pacjentki i szukać ich przyczyny. Niestety, wiele z nich nie jest prawidłowo diagnozowanych, co w dłuższej perspektywie ma poważne konsekwencje dla ich zdrowia. Obrzęk lipidowy może prowadzić bowiem do powstania zmian zwyrodnieniowych kolan i kręgosłupa, pojawieniem się żylaków, a nawet uszkadzaniem żył głębokich.
Nowoczesne metody,
doskonałe rezultaty
Umów się na konsultację do specjalisty