Obrzęk lipidowy czyli Lipodemia

utworzone przez | 3 stycznia 2019

Stosujesz różnego rodzaju diety, a nawet głodówki i mimo wszystko nie widzisz efektów, zwłaszcza w dolnych partiach swojego ciała? W sklepie kupujesz spodnie lub spódnice o kilka rozmiarów większe niż górne części garderoby? A może uda bolą Cię przy najlżejszym dotknięciu? Jeżeli chociaż na jedno z tych pytań odpowiedziałaś twierdząco to znak, że być może przyczyną Twoich problemów jest obrzęk lipidowy. Nie ma on wbrew pozorom nic wspólnego z nadwagą, lecz jego powodem jest nieprawidłowy przyrost podskórnej tkanki tłuszczowej. To właśnie on jest najczęstszą przyczyną widocznych gołym okiem znaczących dysproporcji ciała, którym towarzyszom dolegliwości bólowe. Niestety, często jest on mylony z obrzękiem limfatycznym, co prowadzi do złej diagnozy, a co za tym idzie braku skutecznego leczenia.

Skąd się bierze obrzęk tłuszczowy?

Obrzęk lipidowy to przewlekła choroba dotykająca głównie kobiet po okresie dojrzewania, której cechą charakterystyczną jest obustronne zwiększenie się ilości tkanki tłuszczowej od pasa w dół, aż do kostek. U osób cierpiących na lipodemię, bo tak inaczej określa się tą chorobę, często występuje również obrzęk ortostatyczny, spowodowany długotrwałym przebywaniem w pozycji stojącej lub siedzącej, a także skłonność do pojawiania się siniaków nawet po delikatnym dotknięciu. Niezwykle istotny jest fakt, iż tkanka tłuszczowa związana z tym obrzękiem nie ulega spalaniu nawet w trakcie stosowania restrykcyjnych diet czy ćwiczeń. Choć obrzęk lipidowy pojawia się zazwyczaj u dorosłych kobiet, jego pierwsze objawy można zauważyć już pod koniec okresu dojrzewania, a ich zaostrzenie obserwuje się często po operacjach ginekologicznych, w trakcie ciąży lub po przebiegu menopauzy. Nie znana jest jednoznaczna przyczyna tej choroby, jednak do czynników sprzyjających jej rozwojowi zalicza się predyspozycję genetyczną, zachwianie równowagi hormonalnej oraz problemy z prawidłowym metabolizowaniem wysięku z naczyń krwionośnych.

Na czym polega obrzęk lipidowy?

Wyróżniamy trzy podstawowe stadia lipodemii. Pierwsze z nich może trwać nawet kilka lat i objawia się przede wszystkim spadkiem elastyczności skóry, choć wciąż jest ona miękka i gładka, bez zmian barwnych. Natomiast wykonując badanie palpacyjne można już wyczuć guzki w tkance podskórnej, która zaczyna swoją strukturą przypominać gąbkę. W kolejnym etapie choroby dochodzi już do stwardnienia skóry, pod którą zaczynają być widoczne gołym okiem liczne nierówności, spowodowane tworzeniem się dużych płatów podskórnej tkanki tłuszczowej. Dodatkowo pojawia się obrzęk lipidowy narastający w ciągu dnia, a także nadwrażliwość na dotyk w obrębie ud. W ostatnim stadium choroby rozrost tkanki tłuszczowej jest na tyle duży, że guzki podskórne mogą być nawet wielkości pięści, czego skutkiem jest widoczna deformacja kończyn dolnych. Objawem towarzyszącym jest wtórny obrzęk limfatyczny.

Powikłania

Nieleczony obrzęk lipidowy może prowadzić do wielu powikłań. Najpoważniejszym z nich jest wtórny obrzęk limfatyczny, spowodowany nadmiernym osadzaniem się komórek tłuszczowych w tkance łącznej, co skutkuje całkowitą blokadą najmniejszych z otaczających je naczyń limfatycznych i silnym bólem. Często dopiero na tym etapie lekarze zaczynają poważnie traktować dolegliwości zgłaszane przez pacjentki i szukać ich przyczyny. Niestety, wiele z nich nie jest prawidłowo diagnozowanych, co w dłuższej perspektywie ma poważne konsekwencje dla ich zdrowia. Obrzęk lipidowy może prowadzić bowiem do powstania zmian zwyrodnieniowych kolan i kręgosłupa, pojawieniem się żylaków, a nawet uszkadzaniem żył głębokich.

Często osoby cierpiące na lipodemię wymagają pomocy psychologicznej, tracąc pewność siebie i wiarę w skuteczność proponowanych przez lekarzy terapii, co w efekcie może prowadzić nawet do depresji. W leczeniu obrzęku lipidowego najlepsze rezultaty przynoszą metody zachowawcze, których celem jest zatrzymanie nasilających się zmian i zminimalizowanie ryzyka występowania powikłań. Do najpopularniejszych rozwiązań zaliczamy odzież uciskową, drenaż limfatyczny oraz presoterapię, którym zawsze powinna towarzyszyć zdrowa dieta i możliwie jak największa aktywność fizyczna. Jeżeli masz podobny problem nie zwlekaj tylko zgłoś się do nas gdzie chirurg naczyniowy zbada Cię palpacyjnie a jeśli będzie potrzebne dodatkowe badanie USG lub inne badania to dostaniesz na nie skierowanie i rozpoczniesz proces leczenia.

Nowoczesne metody,
doskonałe rezultaty

Umów się na konsultację do specjalisty

22 120 20 84

Nowoczesne metody,
doskonałe rezultaty

Chirurg naczyniowy Warszawa

Umów się na konsultację do specjalisty

Umów wizytę
22 120 20 84

Zadzwoń teraz Zapisz się online