Metody operacyjne leczenia żylaków kończyn dolnych
METODY OPERACYJNE LECZENIA ŻYLAKÓW KOŃCZYN DOLNYCH
Ogólnie operacje żylaków kończyn dolnych można podzielić na operacje klasyczne oraz małoinwazyjne. W ostatnich latach, zauważa się znaczący wzrost ilości operacji wykonywanych sposobami małoinwazyjnymi a nawet udowodniono ich większą skuteczność w zapobieganiu nawrotom żylaków.Operacje klasyczne żylaków kończyn dolnych wykonywane są w warunkach bloku operacyjnego w ramach Oddziału Chirurgii Ogólnej lub w szczególnych przypadkach (żylakach nawrotowych, po występujących wcześniej powikłaniach) w ramach Oddziałów Chirurgii Naczyniowej.Każda operacja klasyczna wymaga użycia noża chirurgicznego, wobec tego, należy liczyć się z nacięciami skóry, ponowną wizytą w poradni chirurgicznej celem zdjęcia szwów a w późniejszym okresie bliznami oraz dłuższym okresem rekonwalescencji.
Operacje żylaków małoinwazyjne
Operacje małoinwazyjne żylaków kończyn dolnych, w większości przypadków, nie wymagają warunków bloku operacyjnego a jedynie dobrze wyposażonego gabinetu zabiegowego. Większość tych metod nie wymaga nawet typowego znieczulenia jakie wymagane jest w przypadku operacji klasycznych. Okres rekonwalescencji skrócony jest do minimum, po niektórych rodzajach operacji małoinwazyjnych ( np. klejenie) nie jest wymagany, pacjent po zabiegu wraca do domu.Powstało bardzo wiele rodzajów (metod) operacji małoinwazyjnych i przeciętnej osobie trudno jest się zorientować o co w tym wszystkim chodzi. Ogólnie, operacje małoinwazyjne żylaków kończyn dolnych można podzielić na termiczne i nietermiczne.
Metody termiczne (czyli takie, gdzie wykorzystuje się efekt termiczny do uszkodzenia śródbłonka naczynia, co doprowadzi do uszkodzenia naczynia i jego włóknienia) to np. ablacja laserowa (STEAM, EVLT), ablacja zmiennymi prądami (RF-radiofreequency), ablacja parą wodną.Metody te mogą wymagać znieczulenia, chociaż zwykle jest to znieczulenie miejscowe. Z powikłań, które mogą wystąpić ,należy wymienić możliwość oparzenia i wystąpienia przebarwień, które zwykle cofają się.
Metody nietermiczne to takie, które zwykle nie wymagają znieczulenia i nie ma po nich wymaganego okresu rekonwalescencji. Nie występuje ryzyko oparzenia. Do tych metod należy rozpowszechniona skleroterapia piankowa, operacje z wykorzystaniem kleju tkankowego, Clarivein, Flebogrif, V-block.Dodatkowym atutem operacji małoinwazyjnych jest to, iż przebiegają one pod kontrolą usg. W trakcie trwania zabiegu lekarz chirurg naczyniowy bardzo dokładnie widzi gdzie znajduje się cewnikiem i gdzie podaje środek obliterujący.
Metody małoinwazyjne mają na celu zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa pacjenta, skrócenie okresu rekonwalescencji oraz lepszy efekt kosmetyczny. Decydując się jednak na jakąkolwiek z metod operacyjnych, nawet tych małoinwazyjnych, należy pamiętać, że jest to OPERACJA ponieważ jest to ingerencja w nasze ciało. Każda operacja niesie ze sobą ryzyko i możliwości wystąpienia powikłań dlatego warto przed podjęciem decyzji skonsultować się z chirurgiem naczyniowym.
Nowoczesne metody,
doskonałe rezultaty
Umów się na konsultację do specjalisty