Hemoroidy – wstydliwy temat?

29 kwietnia 2019

Na początku należy wyjaśnić co to takiego hemoroidy, żylaki odbytu i guzki krwawnicze. Czy to jedno i to samo ? Czy to ta sama choroba o wielu nazwach ? Pewnie wielu z czytelników zdziwi się kiedy powiem, że każdy z nas ma hemoroidy i to od urodzenia! Niestety w terminologii medycznej każde z tych określeń oznacza co innego i nie stanowi tej samej jednostki chorobowej.

Sploty hemoroidalne (hemoroidy) – to połączenia tętniczo-żylne , które ma każdy człowiek od urodzenia. Są one prawidłową strukturą anatomiczną, której rolą jest zapewnienie szczelności kanału odbytu. Zasilane są przez krew z końcowych gałęzi tętnicy odbytniczej górnej. Znajdują się one wewnątrz kanału odbytu.

Dopiero w sytuacji patologicznej, dochodzi do wzmożonego przepływu krwi przez te sploty oraz osłabienia ich aparatu wieszadłowego, co prowadzi do powstania guzków hemoroidalnych. Stopień zaawansowania choroby hemoroidalnej określa się w 4-stopniowej skali ( I-IV).

Żylaki odbytu – są to sploty żylne, położone tuż pod skórą odbytu tzw. anodermą, bardziej zewnętrznie niż guzki hemoroidalne. Zwykle dają o sobie znać w dwóch przypadkach : – kiedy dochodzi do wykrzepienia krwi w obrębie splotów żylnych, tworzy się wtedy bardzo bolesny guzek/guzki, na zewnątrz odbytu lub w przypadku nadciśnienia wrotnego. Do czynników predysponujących do wystąpienia choroby hemoroidalnej należy: wiek, dieta ubogoresztkowa, siedzący tryb życia, wzrost napięcia zwieracza wewnętrznego odbytu, częste zaparcia, ciąża, nadciśnienie wrotne w niewydolności wątroby, choroby tk. łącznej prowadzące do tzw. wiotkości tkanek.
Objawy zależą od tego, czy mamy do czynienia z guzkami hemoroidalnymi czy z żylakami odbytu. Guzkom hemoroidalnym zwykle towarzyszy krwawienie z odbytu, często po defekacji, świąd, pieczenie okolicy odbytu, w zaawansowanej chorobie – wypadanie guzków poza odbyt , ból i stan zapalny.

Żylaki odbytu zwykle są niebolesne, chyba, że dojdzie do wyrzepienia splotu żylakowatego. Tworzy się wtedy bardzo bolesny guzek, na zewnątrz odbytu, zwykle o zabarwieniu brunatno-sinym, wyglądem przypominający wiśnię. Jest to stan wymagający interwencji chirurga – nacięciu i ewakuacji skrzepów. Zwykle dolegliwości bólowe są tak nasilone, że zmusza to do zgłoszenia się do lekarza.

Należy pamiętać, że każde krwawienie z odbytu należy różnicować z innymi, znacznie poważniejszymi chorobami przewodu pokarmowego, w tym, z chorobą nowotworową. Dlatego nie należy bagatelizować żadnych z objawów i zgłosić się do lekarza. Diagnostykę powinno rozpocząć badanie oglądania okolicy odbytu i per rectum (czyli badanie palcem przez odbyt) ponieważ wiele nieprawidłowości ( w tym guzy odbytu) są wyczuwalne i w zasięgu palca badającego. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy wykonać rektoskopię, kolonoskopię lub jeszcze bardziej zaawansowaną diagnostykę.

Po wykluczeniu innych możliwych patologii w obrębie przewodu pokarmowego, jeśli jedyną możliwą przyczyną występujących objawów są guzki hemoroidalne lub żylaki odbytu, należy wspólnie z lekarzem zastanowić się nad sposobem leczenia. Można wdrożyć leczenie zachowawcze, które głównie polega na zmianie trybu życia. Zmiana powinna obejmować stosowanie diety bogatoresztkowej, bogatej w błonnik, spożywanie znacznej ilości płynów na dobę/prawidłowe nawadnianie się, unikanie zaparć. Należy także wspomnieć o właściwej higienie okolicy odbytu. Stosuje się ponad to dostępne na rynku leki o działaniu znieczulającym, przeciw zapalnym, uszczelniającym ( maści, czopki).

W przypadku znacznie zaawansowanej choroby, należy rozważyć leczenie operacyjne. Ze względu na różnorodność dostępnych metod leczenia operacyjnego, mniej lub bardziej inwazyjnego należy skonsultować się z chirurgiem ogólnym lub chirurgiem naczyniowym.

Nowoczesne metody,
doskonałe rezultaty

Umów się na konsultację do specjalisty

22 120 20 84

Nowoczesne metody,
doskonałe rezultaty

Chirurg naczyniowy Warszawa

Umów się na konsultację do specjalisty

Umów wizytę
22 120 20 84

Zadzwoń teraz Zapisz się online