Hemoroidy – wstydliwy temat?
Sploty hemoroidalne (hemoroidy) – to połączenia tętniczo-żylne , które ma każdy człowiek od urodzenia. Są one prawidłową strukturą anatomiczną, której rolą jest zapewnienie szczelności kanału odbytu. Zasilane są przez krew z końcowych gałęzi tętnicy odbytniczej górnej. Znajdują się one wewnątrz kanału odbytu.
Dopiero w sytuacji patologicznej, dochodzi do wzmożonego przepływu krwi przez te sploty oraz osłabienia ich aparatu wieszadłowego, co prowadzi do powstania guzków hemoroidalnych. Stopień zaawansowania choroby hemoroidalnej określa się w 4-stopniowej skali ( I-IV).
Żylaki odbytu zwykle są niebolesne, chyba, że dojdzie do wyrzepienia splotu żylakowatego. Tworzy się wtedy bardzo bolesny guzek, na zewnątrz odbytu, zwykle o zabarwieniu brunatno-sinym, wyglądem przypominający wiśnię. Jest to stan wymagający interwencji chirurga – nacięciu i ewakuacji skrzepów. Zwykle dolegliwości bólowe są tak nasilone, że zmusza to do zgłoszenia się do lekarza.
Po wykluczeniu innych możliwych patologii w obrębie przewodu pokarmowego, jeśli jedyną możliwą przyczyną występujących objawów są guzki hemoroidalne lub żylaki odbytu, należy wspólnie z lekarzem zastanowić się nad sposobem leczenia. Można wdrożyć leczenie zachowawcze, które głównie polega na zmianie trybu życia. Zmiana powinna obejmować stosowanie diety bogatoresztkowej, bogatej w błonnik, spożywanie znacznej ilości płynów na dobę/prawidłowe nawadnianie się, unikanie zaparć. Należy także wspomnieć o właściwej higienie okolicy odbytu. Stosuje się ponad to dostępne na rynku leki o działaniu znieczulającym, przeciw zapalnym, uszczelniającym ( maści, czopki).
W przypadku znacznie zaawansowanej choroby, należy rozważyć leczenie operacyjne. Ze względu na różnorodność dostępnych metod leczenia operacyjnego, mniej lub bardziej inwazyjnego należy skonsultować się z chirurgiem ogólnym lub chirurgiem naczyniowym.
Nowoczesne metody,
doskonałe rezultaty

Umów się na konsultację do specjalisty