Ganglion – czym jest, skąd się bierze i jak się go pozbyć
Czym jest ganglion?
Ganglion to powstająca w okolicy stawów i ścięgien, twarda galaretowata torbiel wypełniona płynem lub gęstą galaretowatą mazią. Najczęściej powstaje w okolicy nadgarstka, choć może pojawiać się również w innych nadwyrężonych codzienną pracą stawach. Nieleczony ganglion może prowadzić do znacznego ograniczenia ruchomości stawów, a w skrajnych przypadkach nawet do niedowładu mięśni. Warto również pamiętać o tym, że leczenie nie chroni przed nawrotem schorzenia, dlatego ważna jest odpowiednia profilaktyka. Na gangliony zdecydowanie częściej narażone są kobiety, zwłaszcza w wieku 20-40 lat. Cechą charakterystyczną ganglionów jest fakt, iż mogą one zmieniać rozmiar, co może powodować ucisk otaczających staw nerwów i powodować dolegliwości bólowe.
Ganglion – przyczyny powstawania
Przyczyn powstawania ganglionów nie są do końca znane. Z pewnością ma to związek ze zwiększoną produkcją płynu stawowego. Do takiego zjawiska dochodzi między innymi w wyniku:
- Urazów,
- Przeciążeń,
- Stanów zapalnych mięśni i ścięgien w okolicach stawów,
- Stanów zapalnych w torebkach stawowych.
Po co w stawach jest obecny płyn stawowy? Zapewnia on odpowiednią ruchomość elementów kostnych i chrzęstnych i minimalizuje powstające w trakcie ruchu tarcie. Nadmiar tego płynu prowadzi jednak do rozciągania torebki stawowej i wzrostu ciśnienia, a w efekcie powstania podskórnego guzka. Cechą charakterystyczna ganglionu jest fakt, iż w wielu przypadkach nie ma możliwości na jego samoistne wchłonięcie, ze względu na jednostronny przepływ płynu.
Ganglion – lokalizacja i objawy
Jak już zostało wspomniane, ganglion najczęściej powstaje w okolicach stawu nadgarstkowego, który w dzisiejszych czasach jest jednym z najbardziej narażonych na codzienne przeciążenia. Zwykle powstaje on w części grzbietowej (efekt pracy na klawiaturze). Nie jest to jednak jedyna możliwa lokalizacja tych galaretowatych torbieli. U osób aktywnych fizycznie często powstają one również na stopach, łokciach i w okolicach stawów kolanowych. W tych miejscach szczególnie sprzyjają one powstawaniu dolegliwości bólowych.
W większości przypadków ganglion jest stosunkowo twardy, jednak zachowuje ruchomość względem podłoża. Na szczęście, choć może on powodować ból i wyglądać mało estetycznie, nie ma skłonności do przekształcania się w zmiany o charakterze nowotworowym.
Ganglion – diagnostyka i leczenie
Pojawienie się ganglionu zawsze powinno skłonić nas do pojścia do lekarza chirurga naczyniowego. Nawet jeżeli nie powoduje on dolegliwości bólowych i jest stosunkowo niewielki, należy taki guzek zdiagnozować i zróżnicować z innymi zmianami, które mogą mieć charakter nowotworowy. W tym celu lekarz po przeprowadzeniu wnikliwego wywiadu lekarskiego zleca badania obrazowe, takie jak USG i RTG. Pozwalają one na zweryfikowanie zawartości torbieli. W trudnych diagnostycznie przypadkach może zostać dodatkowo wykonany rezonans magnetyczny.
Jeżeli badania potwierdzą, że powstała zmiana to ganglion, lekarz decyduje o wdrożeniu odpowiedniej terapii. W początkowych fazach ma ona zazwyczaj charakter zachowawczy i polega na odciążeniu stawu i jego unieruchomieniu (np. za pomocą stabilizatora lub szyny). Często wdrażana jest również farmakoterapia o działaniu przeciwzapalnym (leki sterydowe) i fizykoterapia.
- Ultradźwięki,
- Laseroterpia,
- Masaże,
- Krioterapia,
- Pole magnetyczne,
- Kinesiotyping,
- Ćwiczenia fizyczne.
Te zabiegi wykonujemy w naszej placówce, pod okiem doświadczonych fizjoterapeutów.
Przy braku poprawy kolejnym krokiem jest punkcja ganglionu, mająca na celu aspirację zawartego w nim płynu. Istnieje jednak ryzyko, że po jej przeprowadzeniu nastąpi nawrót schorzenia i ponowne pojawienie się zmiany. W tym wypadku pacjent jest kierowany do szpitala w celu operacyjnego usunięcia zmiany, albo podczas zabiegu otwartego albo artoskopowego.
- Blizny,
- Krwiaki,
- Nadkażenia bakteryjne,
- Długo utrzymujący się obrzęk dłoni,
- Uszkodzenie nerwów i ścięgien otaczających zmianę.
Po takim zabiegu również zalecana jest rehabilitacja, która przyspiesza powrót pacjenta do pełnej sprawności. Ścisła współpraca naszych specjalistów z lekarzami wykonującymi zabiegi chirurgiczne pozwala na osiągnięcie najlepszych i trwałych rezultatów.
Ganglion – jak mu zapobiegać?
Ze względu na fakt, iż schorzenie jakim jest ganglion ma charakter nawrotowy, warto w ramach profilaktyki na co dzień przestrzegać kilku prostych zasad:
- Regularnie wykonywać ćwiczenia rozciągające stawy narażone na obciążenia,
- Wykonywać przerwy w pracy przy klawiaturze,
- Przed aktywnością fizyczną pamiętać o rozgrzewce,
- Wykonywać ćwiczenia wzmacniające najbardziej nadwyrężane okolice.
Nowoczesne metody,
doskonałe rezultaty
Umów się na konsultację do specjalisty